Walka ze złodziejami złomu, psującymi wizerunek firm z branży – to główna przyczyna przyjęcia kodeksu. Prezes IGMNiR Kazimierz Poznański podkreślał podczas marcowej debaty w „Rzeczpospolitej", że w świadomości społecznej obraz branży metali nieżelaznych jest zdeformowany. – Nie możemy być wciąż postrzegani przez pryzmat medialnych doniesień o złodziejach dostarczających złom do punktów skupu. W ten sposób na rynek wprowadzane są śladowe ilości surowca, a straty wizerunkowe są ogromne – podkreślał.
Strategia zakłada ścisłą współpracę firm narażonych na kradzieże złomu z organami ścigania oraz lokalnymi społecznościami. Kodeks zawiera szczegółowe instrukcje, dzięki którym pracownicy firm skupujących złom mają weryfikować zarówno sprzedawcę, jak i pochodzenie towaru. Sporządzono również czarną listę przedmiotów, których punkty skupu nie powinny przyjmować, a które często pochodzą z kradzieży – to m.in. części kolejowej sieci trakcyjnej, kable czy studzienki kanalizacyjne.
Metale kolorowe,złom,przestępstwa,IGMNiR, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu Branża metali kolorowych kontra złodzieje Członkowie Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu przyjęli kodeks dobrych praktyk w handlu złomem