O 55,3 proc. mniej wołowiny z UE kupiła Turcja, jej główny odbiorca - podaje Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (Fammu/FAPA). Handel z Rosją zmniejszył się w tym czasie o 41,3 proc. Eksport na rosyjski rynek będzie malał także w kolejnych miesiącach ze względu na embargo na żywiec, wprowadzone od 20 marca 2012 r. w związku z obawami przed tzw. wirusem ze Schmallenbergu – podaje Fammu/FAPA.
Zmalały też unijne dostawy wołowiny do Szwajcarii (o 36,5 proc.), Algierii (o 53,4 proc.) oraz Libanu (o 22,1 proc.).
Pomimo spadku sprzedaży zagranicznej, Unia pozostała eksporterem netto mięsa, produktów z mięsa oraz żywca wołowego, ponieważ obniżył się też import tych towarów do Wspólnoty. Spadek wyniósł 7,8 proc. Mniej wołowiny dostarczyły do UE kraje Ameryki Południowej. Nadal jednak Brazylia, Argentyna i Urugwaj mają wspólnie 75,6 proc. udziałów w dostawach wołowiny na wspólnotowy rynek.
W lepszej sytuacji są unijni eksporterzy drobiu. Fammu/FAPA podaje za Komisją Europejską, że od stycznia do kwietnia dodanie saldo UE w handlu drobiem wyniosło 192,2 tys. ton i w porównaniu z tym samym okresem 2011 r. wzrosło o 29 proc. Państwa członkowskie wyeksportowały na rynki krajów trzecich 447,7 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów z drobiu. To ok. 8 proc. więcej niż przed rokiem.
Czołowymi odbiorcami unijnego drobiu były Hongkong, Arabia Saudyjska, Benin Rosja i Ukraina. Największy wzrost zanotowali unijni eksporterzy drobiu do RPA. Kraj ten kupił prawie trzykrotnie więcej mięsa niż przed rokiem.