Już niemal 45 tys. przedsiębiorstw w Polsce uczestniczy w programie Rzetelna Firma, który propaguje etyczne zachowania w biznesie. Dziś w Warszawie jego uczestnicy na I Kongresie Rzetelnych Firm będą dyskutować o niedorzecznych przepisach prawnych.
– Rzetelność płatnicza to jeden z filarów gospodarki. Do tej pory sytuacja na polskim rynku prezentowała się optymistycznie, jednak, jak wynika z badań: od lipca 2011 r. obserwujemy spadek płynności finansowej firm w naszym kraju. Obecnie sytuacja zaczyna przypominać to, co obserwowaliśmy podczas nasilenia kryzysu gospodarczego w 2009 r. – podkreśla Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy, która pod patronatem Krajowego Rejestru Długów od czterech lat prowadzi program promujący rzetelność i etyczne postawy w biznes.
45 tysięcy przedsiębiorstw w Polsce uczestniczy już w programie Rzetelna Firma
Program zrzesza wiarygodnych przedsiębiorców, którzy spełnili warunki otrzymania Certyfikatu Rzetelności –czyli nie figurują w KRD i zobowiązali się do podpisania kodeksu etycznego programu. Większość z uczestników to niewielkie firmy, które zatrudniają do 20 pracowników. Dla nich współpraca choćby z jednym nierzetelnym kontrahentem może skończyć się katastrofą,
Do katastrofy mogą też doprowadzić przedsiębiorców niedorzeczne przepisy prawne. Jak wynika z badania „7 grzechów głównych polskiej administracji" niemal 52 proc. polskich firm straciło kiedyś pieniądze, lub kontrahenta właśnie przez absurdalne przepisy prawa. Ponad 15 proc. przyznaje, że taka sytuacja miała miejsce wielokrotnie w działalności przedsiębiorstwa. Badanie przeprowadzone przez Rzetelną Firmę wśród niemal 10 tys. przedsiębiorców, będzie punktem wyjścia do obrad Kongresu Rzetelnych Firm, w którym obok przedsiębiorców wezmą też udział przedstawiciele władz, w tym resortu gospodarki. Uczestnicy spotkania mają ogłosić listę siedmiu najbardziej niedorzecznych przepisów prawa, które utrudniają funkcjonowanie polskich firm.