Według komunikatu wydanego przez ZTE, Cisco zakończyło w lipcu umowę o współpracy strategicznej (podpisaną w 2005 r.). Według nieoficjalnych informacji do zerwania umowy doszło, gdyż ZTE odsprzedawało produkty Cisco Iranowi, łamiąc w ten sposób sankcje nałożone na reżim w Teheranie.
Raport Kongresu USA wykazał niedawno, że ZTE wraz z koncernem Huawei stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, łamią sankcje nałożone na Iran i powinny być odsunięte od kontraktów i przejęć w USA. Kongres uznał obie firmy za zbyt blisko powiązane z chińską armią.
4 procent przychodów wypracował w 2011 r. w USA koncern telekomunikacyjny Huawei
Do podobnych wniosków dochodzą również kanadyjskie władze, które chcą wykluczyć Huawei z kontraktu na budowę systemu bezpiecznej łączności dla rządu. – Kanada użyje klauzuli bezpieczeństwa narodowego, by dyskryminować, bez naruszania międzynarodowych zobowiązań handlowych, spółki uznane za zbyt ryzykowne, by powierzyć im budowę systemu telefonicznego i przesyłu danych dla rządu – zapowiada Andrew MacDougall, rzecznik premiera Stephena Harpera.
Ostrożność Kanadyjczyków nie dziwi. Od wielu lat znane są związki państwowych chińskich koncernów telekomunikacyjnych z wywiadem.