LOT z powodu uziemienia B787 musiał wypożyczyć do obsługi tras transatlantyckich trzy samoloty: Boeinga 777, Boeinga 767 oraz Airbusa A330.
Powrót dreamlinerów do eksploatacji był priorytetem dla wszystkich linii. Teraz muszą przekonać niektórych pasażerów, że są one bezpieczne. Zdaniem Osamu Shinobe prezesa japońskich linii ANA, która ma 19 takich maszyn, a łącznie zamówiła ich 54 i nie zamierza zmieniać, japońska prasa porządnie nastraszyła potencjalnych pasażerów, ale powoli zaczynają się oni przekonywać, że dreamliner jest bezpieczny. Po wymianie baterii bezawaryjnie wykonały one 1000 lotów. Utracone przychody i straty ANA, to 124,5 mln dolarów.
—Teraz przyszedł czas na rozmowy z Boeingiem o odszkodowaniu - mówi Masari Onishi prezes Japan Airlines (JAL). To drugi japoński przewoźnik, który zdecydował się na włączenie B787 do swojej floty. Na pokładzie tej linii 16 stycznia wybuchł pożar, po którym amerykańska agencja lotnictwa cywilnego FAA, postanowiła uziemić wszystkie latające wówczas maszyny tego typu. JAL ma w tej chwili 7 takich maszyn i oczekuje, że do końca tego roku finansowego (zakończy się w marcu 2014 r.) otrzyma już zgodnie z harmonogramem pozostałe osiem. Prezes JAL nie ukrywał swojego rozgoryczenia na amerykańskiego producenta i przyznaje, że w ramach rekompensaty mógłby na przykład przyjąć jednego boeinga za darmo.To znaczy, że oczekuje odszkodowania w wysokości ponad 100 mln dolarów, bo tyle płaciły pierwsze linie, które chciały latać dreamlinerami. Cena katalogowa tych maszyn, której jednak nikt nie płaci, to ponad 200 mln dol.
Żadna z pozostałych linii nie ujawnia kwoty o której chce rozmawiać z Boeingiem.
— Jeszcze tego dokładnie nie policzyliśmy - mówi Osamu Shinobe. Przez cały czas uziemienia samolotów, niezależnie od Boeinga, prowadziliśmy własne dochodzenie, bo chcieliśmy dojść do przyczyny przegrzewania się baterii. Kiedy pozornie bez powodu pali się twój dom, chcesz dowiedzieć się co się stało i nie myślisz o tym, żeby biec do firmy ubezpieczeniowej- mówił.
Prezes Ethiopian Airways, Tewolde Gebremariam, także nie chce rozmawiać o wysokości odszkodowania. Jego maszyny zaczęły latać jako pierwsze, bo afrykańska agencja bezpieczeństwa lotniczego szybko wydała zgodę na ich powrót do eksploatacji. Teraz wykonują połączenie na trasie Addis Abeba-Chicago. To właśnie w centrum obsługi Boeinga w Addis Abebie wymieniane były baterie w samolotach Lotu.