- Dobrze, że w Polsce coraz więcej mówi się o sukcesji w firmach rodzinnych. Jeśli bowiem do zmiany pokoleniowej nie dochodzi, to najczęściej firma jest likwidowana - podkreśla prof. Andrzej Blikle, prezes zrzeszającej ponad 300 przedsiębiorstw Inicjatywy Firm Rodzinnych (IRS).
Wiele z ok. 1,5 mln familijnych biznesów w Polsce (spora część z nich działa od przełomu lat 90. XX wieku) właśnie zbliża się do etapu zmiany pokoleniowej. Wsparciem w tej zmianie powinny być dwa współfinansowane z unijnych środków projekty skierowane specjalnie do rodzinnych firm.
Lekcja zarządzania
Jeden z nich to Firmy Rodzinne 2- kolejna wspólna inicjatywa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i stowarzyszenia IRS . W ramach projektu, który ma poprawić konkurencyjność rodzinnych firm, co najmniej 105 z nich będzie mogło skorzystać z bezpłatnych szkoleń, wsparcia doradców oraz specjalnych studiów podyplomowych– przeznaczonych dla osób, które przejmą rodzinne biznesy. –Z badań i praktyki członków IRS wiemy, że rodzinność biznesu ma bardzo duży wpływ na sposób zarządzania firmą, na decyzje biznesowe. Do niedawna nie brano tego pod uwagę- podkreśla Małgorzata Zawadka, rzecznik projektu skierowanego do małych i średnich firm.
Teraz w różnych miastach Polski trwają spotkania rekrutacyjne dla przedsiębiorców, którzy wezmą udział w cyklu szkoleń. Ich pierwsza, półroczna edycja (cały program potrwa do połowy 2015 roku) ruszy w styczniu przyszłego roku- uczestnicy poza serią sześciu dwudniowych warsztatów i konferencji będą korzystać ze wsparcia profesjonalnych doradców oraz mentoringu w dużych rodzinnych przedsiębiorstwach.
Trwa też nabór kandydatów na studia podyplomowe dla sukcesorów w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu i Warszawie –od stycznia 2014 przez półtora roku 50 przedstawicieli młodego pokolenia będzie się uczyć innowacyjnego zarządzania firmą rodzinną.