Rząd negocjuje w Waszyngtonie zakup manewrujących pocisków AGM158 JASSM o zasięgu 400 km do polskich wielozadaniowych F16. To mają być pierwsze „polskie kły", o których w zeszłym roku mówił premier Donald Tusk. - Liczymy na przychylność Kongresu USA w tej sprawie - ujawnił w środę Tomasz Siemoniak. W obecności wicepremiera Janusza Piechocińskiego, szefowie MON mówili o najważniejszych planach modernizacyjnych w 2014 roku.
Technologie dla zbrojeniówki
Według wicepremiera najważniejsze inwestycje wojskowe zakładają udział w programach przezbrojenia armii rodzimego przemysłu i przejmowanie nowych technologii, nadających się także do zastosowań cywilnych. Aby polska branża obronna była partnerem dla zagranicznych koncernów, rząd przyspieszy jej konsolidację. Wkrótce Rada Ministrów, podejmie decyzje o uruchomieniu pierwszej fazy integracji państwowej zbrojeniówki. – MON jest gotowe do wniesienia do zarejestrowanej już Polskiej Grupy Zbrojeniowej 11 firm nadzorowanych przez resort obrony, w pierwszym rzucie do tzw. remontowych spółek dołączy artyleryjskie centrum Huty Stalowa Wola. Potem z PGZ konsolidowane będą spółki Polskiego Holdingu Obronnego – potwierdzał min. Siemoniak. Wicepremier Piechociński optymistycznie zakłada wzrost eksportu polskiej broni. Po uporządkowaniu spraw z fińskim licencjodawcą rosomaków, spodziewamy się, że transporter uznawany za jeden z najlepszych na świecie , dodatkowo zmodernizowany z uwzględnieniem bojowych doświadczeń z Afganistanu, stanie się w hitem na światowych rynkach –podkreślał Janusz Piechociński.
Samoloty i śmigłowce
Na razie jednak to wojsko szykuje się do zagranicznych zakupów. W lutym na testy w siłach powietrznych włoski producent Alenia Aermacchi dostarczy swój lekki odrzutowiec M 346. Włosi w wartym 1,2 mld zł przetargu na dostawy 8 samolotów szkolenia zaawansowanego złożyli najlepszą ofertę i teraz muszą praktycznie potwierdzić zalety produktu. – To najnowocześniejszy dziś samolot treningowy na świecie, kupują go już znane z wysokich wymagań armie Izraela i Singapuru – mówił minister Siemoniak. Do końca tego roku MON chce rozstrzygnąć warty 8 mld zł przetarg śmigłowcowy. O zamówienia na 70 helikopterów wsparcia pola walki bija się największe koncerny: francusko – niemiecki Airbus Helicopters ( d. Eurocopter), włosko- brytyjska AgustaWestland i Sikorsky Aircraft. – Oczekujemy, że śmigłowce będą produkowane w kraju – zapowiada szef MON.
SLD: Co z modernizacją Marynarki Wojennej?