Wybierz swoje urządzenie mobilne

Prywatne smartfony i tablety coraz częściej są wykorzystywane ?w celach służbowych. Pracownicy to lubią, ale firmy mają problemy ?z zarządzaniem dużą ilością różnych modeli i narażają się na utratę danych. Jest na to sposób: lista sprzętów do wyboru.

Publikacja: 16.01.2014 12:58

Pracownicy mają własne tablety i smartfony. Często są przywiązani do konkretnych modeli i chcą z nich korzystać także przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Dlatego w firmach modna stała się konsumeryzacja, czyli inaczej BYOD (Bring Your Own Device). Coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło zezwalać pracownikom na używanie własnego sprzętu. Dzięki temu ludzie mogą pracować na urządzeniach, jakie lubią, a firma oszczędza i zwiększa produktywność.

Jednak model taki nie jest idealny. Po pierwsze, pojawiają się problemy związane z bezpieczeństwem firmowych danych. Po drugie, trudno zarządzać dużą ilością modeli wyposażonych w przeróżne systemy operacyjne. Po trzecie, trzeba do nich dostosować aplikacje firmowe, a to oznacza koszty.

Złotym środkiem może okazać się CYOD (Choose Your Own Device). Polega to na tym, że pracownicy mogą wybrać dla siebie urządzenia z listy przygotowanej przez pracodawcę. Takie rozwiązanie łączy potrzeby zatrudnionych z interesem firmy. Zdaniem analityków, CYOD będzie wygrywał z tradycyjnie rozumianą konsumeryzacją i już teraz jest wybierany coraz częściej. Ale wciąż niemal jedna trzecia przedsiębiorstw opowiada się za tym, by w ogóle nie przynosić własnych urządzeń do pracy.

Dodatkowe zagrożenia

BYOD przynosi wiele korzyści: wzrost produktywności pracowników, elastyczny tryb pracy,  obniżenie kosztów infrastruktury telekomunikacyjnej. Ale wiąże się też z dodatkowymi zagrożeniami.

Zdalny dostęp do aplikacji, serwerów i baz danych może być niebezpieczny dla firmy, gdyż pociąga za sobą ryzyko ataków zewnętrznych i utraty danych. Jak wynika z „IT Executives and CEO Survey Final Report", aż 78 proc. zbadanych firm pozwalało pracownikom na używanie prywatnych urządzeń. Ale, niestety, wszystkie odnotowane przez przedsiębiorstwa przypadki kradzieży danych lub naruszenia bezpieczeństwa można powiązać z dostępem do firmowej sieci z prywatnych urządzeń.

– Działy IT powinny zwracać szczególną uwagę na zabezpieczenie i kontrolę urządzeń mobilnych wykorzystywanych zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych, gdyż jest to obszar coraz większego zainteresowania twórców złośliwego kodu – mówi Michał Iwan z F-Secure.

Zgadzając się na BYOD, firma musi więc przygotować związaną z tym politykę bezpieczeństwa. Pierwszym koniecznym krokiem jest wdrożenie Mobile Device Management (MDM) w celu monitorowania i zarządzania flotą urządzeń. Ogranicza to ryzyko utraty danych.

Co z redukcją kosztów

Jak pokazuje praktyka, niewiele firm prowadzi kompleksową politykę dotyczącą zarządzania smartfonami i tabletami pracowników. Z badań Citrix wynika, że jedynie 13 proc. firm oficjalnie posiada i stosuje zbiór zasad dotyczących korzystania w pracy z prywatnych urządzeń mobilnych.

– To samo badanie zwraca uwagę na ciekawy fakt. Organizacji, których pracownicy mogą korzystać z prywatnych urządzeń do celów zawodowych, lecz bez oficjalnych reguł, jest ponad dwa razy tyle (28 proc.). To potwierdza przypuszczenia, że wiele osób pracuje w ten sposób bez oficjalnie wprowadzonego przez firmę zbioru zasad – mówi Sebastian Kisiel z Citrix Systems Poland.

BYOD nie do końca jest świetnym pomysłem nie tylko ze względu na bezpieczeństwo. Pracodawca co prawda nie kupuje urządzeń, ale wcale nie znaczy to, że wyraźnie zmniejsza koszty. Jak uważa Charlers Anderson, szef działu IDC zajmującego się telekomunikacją i mobilnością, BYOD nie przyniósł oczekiwanego zwrotu z inwestycji. Zwiększa produktywność i satysfakcję pracowników, ale wnoszona przez ten model wartość dodana jest niewielka. Firma ponosi duże koszty zarządzania różnymi urządzeniami mobilnymi i wsparcia dla ich użytkowników.

Przedsiębiorstwa, które boją się ryzyka wynikającego z łączenia się z ich infrastrukturą IT poprzez prywatne urządzenia, coraz częściej wybierają strategię CYOD (Choose Your Own Device). Polityka BYOD jest bardzo przyjazna dla pracowników przynoszących własne urządzenia. CYOD, owszem, pozwala na wybór sprzętu, ale wyłącznie spośród modeli znajdujących się na przygotowanej przez firmę liście. Pracodawcy, dając do wyboru zaakceptowane urządzenia, mogą sprawować nad nimi większą kontrolę niż wówczas, gdy zezwolą na przynoszenie dowolnych smartfonów czy tabletów. Minusem tego rozwiązania jest mniejsza swoboda i mniejsza satysfakcja zatrudnionych.

– Z punktu widzenia firmy bardziej korzystny jest model Choose Your Own Device. Firma przedstawia pracownikom listę urządzeń i systemów mobilnych, które będą wykorzystywane w codziennej pracy. W końcowym rozliczeniu koszty firmy będą niższe. Wprawdzie musi zapłacić za zakup urządzeń, ale ma większe możliwości negocjacji z operatorem komórkowym cen smartfonów, tabletów i planów taryfowych. Ponadto dział IT instaluje wybrane wcześniej i znane sobie oprogramowanie zabezpieczające, które zostało przetestowane i jest zgodne z listą zaakceptowanych urządzeń – mówi Paweł Śmigielski z Cyberoam.

Sprawdzi się Android

Standardowo w CYOD pracownik wybiera sprzęt z niedługiej listy urządzeń zazwyczaj bazujących na jednym lub dwóch systemach operacyjnych. Są to najczęściej Android, produkty Apple (iOS) i Microsoft (Windows). Zależnie od środowiska pracy może też być oferowany Blackberry lub WebOS. Użytkownicy mają urządzenia dopasowane do tych kategorii.

CYOD dobrze się sprawdzi w przypadku Androida, gdyż istnieje ogromna ilość, ponad 100, różnorodnych wersji tego systemu. – Przy obecnym zróżnicowaniu sprzętu i mobilnych systemów operacyjnych dla wielu przedsiębiorstw będzie to najlepsza opcja pozwalająca zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo danych – mówi Dariusz Piotrowski z Microsoftu.

Modele korzystania z urządzeń mobilnych w firmach

? BYOD

Bring Your Own Device (czyli przynieś własne urządzenie) – pracodawca zezwala pracownikom na włączenie do firmowej sieci ich własnych smatfonów czy tabletów.

? CYOD

Choose Your Own Device (czyli wybierz swoje urządzenie) – firma pozwala zatrudnionym wybrać z przygotowanej listy model smartfonu czy tabletu.

?DBYOD

Don't Bring Your Own Device (czyli nie przynoś własnego urządzenia) – to podejście tradycyjne, przedsiębiorstwo jest właścicielem urządzeń mobilnych używanych przez pracowników i tylko taki sprzęt może być włączany do firmowej sieci.

Co wybierają firmy z Wielkiej Brytanii

? Według Azzuri Communications, ?tylko 17,2 proc. firm w Wielkiej Brytanii ?prowadzi politykę BYOD, natomiast ?31 proc. wybiera CYOD; w tym drugim ?przypadku przedsiębiorstwa są właścicielami urządzeń, lecz pozwalają pracownikom je wybierać.

? Z przeprowadzonego przez Shape of House badania (dwie trzecie ankietowanych to brytyjskiej małe i średnie firmy zatrudniające od 10 do 500 pracowników) wynika, że 12,8 proc. preferuje model BYOD, 59,9 proc. – CYOD, a 27,3 proc. opowiada się za modelem tradycyjnym DBYOD (praca na urządzeniach będących własnością firmy).

>Tomasz Pietrzyk | inżynier systemowy w firmie FireEye

W małych i średnich przedsiębiorstwach stosowane są oba modele, przy czym CYOD dotyczy przede wszystkich telefonów komórkowych i smartfonów, ?a BYOD tabletów. Taki podział wynika głównie z tego, że wiele firm traktuje telefon komórkowy i smartfon jako normalne narzędzie pracy, natomiast tablety nie zyskały powszechnie jeszcze takiego statusu. Na wybór modelu CYOD albo BYOD wpływają też możliwości wynegocjowania atrakcyjnych warunków umowy z operatorem telekomunikacyjnym. Modelowi CYOD sprzyja polityka operatorów, którzy często oferują firmom lepsze, nowsze modele urządzeń i atrakcyjne pakiety usług w porównaniu z umowami indywidualnymi.

>Piotr Chrobot | dyrektor działu Small & Medium Business Solutions and Partners

Firmy, które rozważają BYOD lub CYOD, powinny przede wszystkim zaopatrzyć się w rozwiązania, które, dostosowane do potrzeb i skali działalności, pozwalają zarządzać urządzeniami, tożsamością użytkowników i dostępem do aplikacji firmowych. Przy obecnym dużym zróżnicowaniu urządzeń i mobilnych systemów operacyjnych model CYOD, gdzie pracodawca przedstawia listę dopuszczonych w organizacji urządzeń, może być łatwiejszy do wprowadzenia i utrzymania. Z kolei model COPE (company owned, personally enabled) ma tę zaletę, że daje pracownikowi poczucie  komfortu pracy, ale urządzenia cały czas są kontrolowane przez firmę i odpowiednio zabezpieczone. Z pewnością jest to ważna alternatywa dla tradycyjnych zakupów i zarządzania sprzętem, a także dla modeli BYOD czy CYOD.

>Krzysztof Waszkiewicz | starszy inżynier systemowy w VMware

CYOD to swego rodzaju próba uporządkowania lub okiełznania BYOD. Trudno mówić o przewadze jednego modelu nad drugim. Z technologicznego punktu widzenia, jeśli firma jest w stanie zapewnić użytkownikom korzystanie z własnych urządzeń, to może także zapewnić model hybrydowy. W każdej firmie, która przymierza się do wdrożenia modelu BYOD,  powinna obowiązywać podstawowa polityka bezpieczeństwa. Mam tu na myśli zasady, które zmuszałyby pracowników do częstej zmiany hasła lub obowiązkowej aktualizacji programu antywirusowego. Pozostaje określić, które usługi, od których użytkowników, z jakich miejsc na świecie i w jakim czasie będą wymagać dodatkowych zabezpieczeń (SMS kod, token etc.). I należy korzystać z tej możliwości dla większego bezpieczeństwa zasobów  firmy.

Pracownicy mają własne tablety i smartfony. Często są przywiązani do konkretnych modeli i chcą z nich korzystać także przy wykonywaniu obowiązków służbowych. Dlatego w firmach modna stała się konsumeryzacja, czyli inaczej BYOD (Bring Your Own Device). Coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło zezwalać pracownikom na używanie własnego sprzętu. Dzięki temu ludzie mogą pracować na urządzeniach, jakie lubią, a firma oszczędza i zwiększa produktywność.

Pozostało 95% artykułu
Biznes
Ministerstwo obrony wyda ponad 100 mln euro na modernizację samolotów transportowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biznes
CD Projekt odsłania karty. Wiemy, o czym będzie czwarty „Wiedźmin”
Biznes
Jest porozumienie płacowe w Poczcie Polskiej. Pracownicy dostaną podwyżki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Rok nowego rządu – sukcesy i porażki w ocenie biznesu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Biznes
Umowa na polsko-koreańską fabrykę amunicji rakietowej do końca lipca