W III kwartale odnotowano aż o 50 proc. więcej transakcji niż rok temu. Ma to związek z historycznie niskimi stopami procentowymi i znacznym stanem gotówki utrzymywanej przez spółki.

W Polsce w III kwartale 2014 r. przejmowane spółki najczęściej pochodziły z sektora finansowego, energetycznego oraz sektora handlu detalicznego. Największą transakcją w ostatnim kwartale było przejęcie przez Jastrzębską Spółkę Węglową spółki KWK Knurów-Szczygłowice (ok 1,5 mld zł) -wynika z raportu firmy Navigator Capital &Fordata. Biorąc pod uwagę, iż w ubiegłych latach w czwartym kwartale odnotowywaliśmy największą liczbę transakcji w skali roku, należy oczekiwać iż w 2014 r. całkowita liczba transakcji istotnie przewyższy wynik 2013 r. (czyli 127 transakcji).

„W najbliższych miesiącach rynek będą elektryzowały potencjalne transakcje sprzedaży m.in. Banku BPH, TVN, American Heart of Poland czy też udziałów mniejszościowych w Pol-Miedź Trans należącej do grupy KGHM. Możliwe są również przejęcia i konsolidacja branży spożywczej w tym m.in. sprzedaż Sonko czy GoodFood – podają eksperci.

Zwracają zarazem uwagę, że ożywienie na rynku M&A zostało zaobserwowane mimo niestabilnej sytuacji politycznej na Ukrainie i napiętych stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Rosją a Unią Europejską i USA, co przekładało się na rozchwianie rynków kapitałowych.

Tymczasem wśród przejmowanych firm wcale nie brakuje spółek giełdowych. Przykładem może być Mieszko. Wiodący akcjonariusz tej spółki zdecydował się zwiększyć swoje zaangażowanie. Ma już ponad 91 proc. jej akcji. Chce skupić resztę i wycofać firmę z giełdy.