Reklama
Rozwiń

„Smart" w zamkach do drzwi

Platforma zarządzająca... zamkami do drzwi zwyciężyła w konkursie Smart City Challenge, specjalnej edycji ogólnopolskiego konkursu Startup Roadshow poświęcony pomysłom na innowacje w zakresie inteligentnych miast.

Publikacja: 19.05.2015 19:22

Gdańsko-warszawski zespół, który wymyślił i opracował działanie platformy otrzyma 100 tys.zł na jego realizację. Wśród pomysłów znalazł się m.in. inteligentny system parkowania i inteligentna przechowalnia do rowerów. O zwycięstwo walczyło kilkanaście zespołów z całego kraju. Finał odbył się w Rudzie Śląskiej.

Jak działa inteligentna platforma w zamkach do drzwi? Zamiast klucza, drzwi otwierać się będą za pomocą kodu otrzymanego sms-em. W ten sposób zaoszczędzone zostaną koszty obsługi. Weryfikacja odbywać się będzie poprzez telefon osoby, która korzystać będzie z pomieszczenia, lokalu, apartamentu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można weryfikować również firmy sprzątające bądź inne służby techniczne, które zajmują się obsługą rożnego rodzaju pomieszczeń.

Zwycięski projekt przygotował zespół, którego członkowie kiedyś ze sobą studiowali, a obecnie pracując w różnych branżach, w różnych miastach Polski – w Warszawie i Gdańsku postanowili połączyć siły. - Jest to rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w miastach i dotyczy zarówno dużych firm, instytucji, jak również deweloperów. Jak się szacuje każdego roku w Polsce koszt obsługi recepcyjnej wynosi 9 mln zł. Nasz projekt pozwoli zaoszczędzić znaczną część tych środków – tłumaczy Piotr Dybiec, jeden z autorów zwycięskiego projektu.

Nagroda zostanie przekazana w formie „inwestycji" poprzez utworzenie przez organizatorów z pomysłodawcą nowej spółki z o.o i objęciem w zamian 10% udziałów w jej kapitale zakładowym. – Zdecydowaliśmy się na taki, a nie inny wybór ponieważ projekt ten był najbardziej zaawansowany i obecnie rodzi największe szanse na sukces – wyjaśnia wybór zwycięzcy Agata Kukwa, przedstawiciel funduszu kapitałowego Black Pearls.

Jury postanowiło także wyróżnić dwa inne projekty poprzez merytoryczne wsparcie oraz pomoc w dostosowaniu produktu do wymagań rynkowych. W ten sposób nagrodzono projekt inteligentnego parkowania, przygotowany przez zespół z Warszawy. – W ciągu całego życia tracimy ponad 100 dni tylko i wyłącznie szukając miejsca parkingowego. A według badań 60 proc. osób w zeszłym roku zrezygnowało ze swoim planów z powodu nie znalezienia miejsca parkingowego - wyjaśnia Przemysław Kowalski, ideę pomysłu.

Drugie wyróżnienie przypadło w udziale dwójce gdańszczan, którzy opracowali modułowe przechowalnie do rowerów, które będzie można zainstalować w różnych przestrzeniach miasta oraz osiedlach mieszkaniowych.

– Moduły można łączyć i budować w górę, bądź w dół. Na przestrzeni 7 na 2 m potrafimy zmieścić 20 rowerów. System inteligentnej przechowalni do rowerów polega na pobraniu ID użytkownika, pobraniu roweru i umieszczeniu go za pomocą ruchomego chwytaka na specjalnym uchwycie. Całość zajmie najwyżej 30 sekund – wyjaśnia Bartłomiej Bondarczuk.

W finale konkursu Smart City Challenge wzięło udział 9 zespołów, natomiast w eliminacjach ponad 20. Konkurs jest częścią większego projektu Startup Roadshow, który odbywa się w kilku miastach polski. Gospodarzem rudzkiego finału był Rudzki inkubator Przedsiębiorczości.

Jak ważna jest idea „smart city" pokazują zaprezentowane przez organizatorów dane, według których 55 proc. ludności świata mieszka w miastach, 21 megamiast na świecie liczy 10 milionów mieszkańców, a 60 proc. procent światowego PKB generuje 600 największych miast świata.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości wraz ze Śląskim Klastrem Multimedialnym, firmą BT Skyrise, funduszem kapitałowym Black Pearls, oraz przy współudziale Microsoftu. - Miasta jeśli chcą być bardziej konkurencyjne, funkcjonalne i przyjazne dla swoich mieszkańców muszą wciąż się rozwijać - tłumaczy Jarosław Pilarczyk, prezes zarządu BT Skyrise Sp. z o.o.

- To wymaga ogromnej pracy w wielu obszarach: bezpieczeństwa, transportu, komunikacji, edukacji, obsługi obywateli itd. Na Zachodzie to już się dzieje. Rozwój inteligentnych miast powinien być wspierany przez nowe technologie, władze oraz samych mieszkańców – podkreśla.

Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję