Reklama
Rozwiń

Pierwszy irański tankowiec płynie do Azji

Irański superzbiornikowiec VLCC „Starla” z 2 mln baryłek ropy płynie do Azji po kotwiczeniu przez miesiące jako pływający magazyn ropy. To rezultat porozumienia jądrowego z Wiednia

Publikacja: 18.07.2015 10:13

Pierwszy irański tankowiec płynie do Azji

Foto: 123RF

Iran i 6 mocarstw zawarło w końcu historyczne porozumienie o programie jądrowym tego Kaju torując drogę złagodzeniu międzynarodowych sankcji wobec Teheranu i zwiększeniu eksportu ropy. Analitycy nie spodziewają się, by Iran wrócił zdecydowanie na rynek ropy wcześniej niż w przyszłym roku, ale ten kraj trzymał od miesięcy miliony baryłek tego nośnika energii w zbiornikowcach pełniących rolę pływających magazynów.

Wypełniony po brzegi „Starla" należący do największego w kraju armatora NITC był takim magazynem od 12 grudnia, cumował przy wyspie Kharg w Zatoce Perskiej przez 216 dni — To pierwszy zbiornikowiec, który ruszył — stwierdziła osoba obserwująca rejsy takich jednostek. — Jedną z możliwości mogłaby być operacja STS, ship-to-ship, przeładunku ze statku na statek zwykle na pełnym morzu, ale na razie nic nie wiadomo.

Z danych instytucji śledzących rejsy tankowców wynika, że irański VLCC minął Zatokę Omańską i płynie u wybrzeży Pakistanu do Singapuru.

Nie wiadomo, czy jego ładunek został wcześniej sprzedany, czy do umowy doszło po osiągnięciu porozumienia w Wiedniu. Rejs „Starla" jest jednak przełomowy, bo Iran gromadził wydobytą ropę na statkach, w zbiornikowcach znajduje się do 50 mln baryłek, równowartość ponad miesięcznego eksportu tego kraju.

Iran „zakłada prawdopodobnie, że niewielkie zwiększenie eksportu nie podważy historycznego porozumienia, albo że nikt tego nie zauważy" = stwierdzili w nocie analitycy z banku Macquarie. Jeśli jednak wzrost eksportu będzie długotrwały, to wpłynie na równowagę w najbliższym czasie.

Irański minister ds. naftowych, Bijan Zanganeh oświadczył w czerwcu, że jego kraj zamierza dojść w ciągu 2 miesięcy złagodzenia zachodnich sankcji do zwiększenia wydobycia o 500 tys. bd, a po 6-7 miesiącach o milion bd. Sankcje zmniejszyły irański eksport o połowę do miliona bd.

Lata niedoinwestowania oznaczają, że jego przemysłowi naftowemu będzie bardzo trudno dojść szybko do pełnego potencjału. Minie też dużo czasu, bo inspektorzy będą sprawdza, czy Iran przestrzega warunków porozumienia, a sankcje będą znoszone powoli.

W czerwcu specjaliści od śledzenia rejsów zbiornikowców twierdzili, że Iran zgromadził 40 mln baryłek głównie ropy na swych statkach. Firma danych o żegludze i analityczna z Tel Awiwu Windward szacowała w tym tygodniu, że Iran magazynuje w 28 jednostkach na morzu 51,4 mln baryłek ropy i kondensatu. ThomsonReuters Research i analitycy frachtu z Forecasts podawali nieco mniej — 41 mln baryłek.

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI