Reklama
Rozwiń

Rosja traci rynek broni. Eksport mniejszy o połowę

Od rozpętanej przez Putina wojny Rosja, drugi po USA światowy eksporter broni, traci coraz szybciej rynek. Eksport zmniejszył się o połowę, a udział w globalnym zbrojeniowym torcie spadł do 7,8 procent. Hegemonem rynku są Amerykanie. Koncerny z USA zaspokajają 43 proc. światowego popytu na broń, głównie dzięki zamówieniom z Europy. Utrata tego rynku w wyniku działań Donalda Trumpa byłaby dla amerykańskiej zbrojeniówki katastrofalna w skutkach.

Publikacja: 10.03.2025 13:18

Rosyjskie czołgi T-72 podczas ćwiczeń wojskowych na poligonie w południowym Krasnodarze.

Rosyjskie czołgi T-72 podczas ćwiczeń wojskowych na poligonie w południowym Krasnodarze.

Foto: Reuters

W 2024 r. eksport broni przez Rosję spadł o 47 proc. w porównaniu z 2022 r., kiedy armia rosyjska rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Tak wynika z nowego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SPIRI).

Indie wciąż kupują broń od Rosjan

„Spadek od 2022 r. prawdopodobnie wynika z decyzji Rosji o nadaniu priorytetu produkcji broni dla własnych sił zbrojnych, a nie na eksport, a także wpływu wielostronnych sankcji handlowych nałożonych na Rosję oraz zwiększonej presji ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników na inne państwa, aby nie kupowały rosyjskiej broni” – zauważają szwedzcy analitycy.

Spadek popytu na rosyjską broń w ciągu ostatnich pięciu lat był jeszcze większy. Rosyjski eksport zmniejszył się w tym czasie o 64 proc., a udział Rosji w światowym rynku uzbrojenia skurczył się do 7,8 proc.. Jeśli w latach 2018–2022 dostawy z Rosji trafiały do ​​47 krajów, to w 2024 r. broń kraju-agresora kupiły 33 państwa. Azja i Oceania odpowiadały za 74 proc. rosyjskiego eksportu, Afryka za 12 proc., a Europa za 7,4 proc.

Czytaj więcej

Największy kupiec broni z Rosji rezygnuje z zakupów u Putina

Indie pozostają największym nabywcą broni z Rosji, z udziałem na poziomie 38 proc. Jednak i tutaj spadek zakupów jest istotny. Indie kupowały do wojny połowę swojego uzbrojenia w Rosji. Na kolejnych miejscach znalazły się Chiny (17 proc.) i Kazachstan (11 proc.). Teraz największe dostawy z Rosji spodziewane są w ramach nowych umów z Indiami, Iranem i Arabią Saudyjską.

USA rządzą na rynku broni

Światowym hegemonem rynku broni pozostają Stany Zjednoczone z 43-procentowym udziałem w światowym eksporcie. Amerykańska broń jest dostarczana do 107 krajów, a jej głównymi nabywcami są kraje europejskie, które zwiększyły zakupy w latach 2020–2024 o 233 proc w porównaniu z poprzednim pięcioletnim okresem. Na Ukrainę, którą Donald Trump pozbawił dostaw, przypada 9,3 proc. amerykańskiego eksportu broni. Jeżeli amerykańskie koncerny stracą europejskich klientów, to praktycznie stracą największe zyski i rynki.

Europa ma bowiem potencjał do produkcji własnego uzbrojenia. Francja jest drugim co do wielkości eksporterem broni. Udział kraju w rynku światowym jest większy niż Rosji i wynosi 9,6 proc. Łącznie Francja dostarcza broń do 65 krajów. Największy udział mają kraje Azji i Oceanii (35 proc.), Bliskiego Wschodu (28 proc.) i Europy (15 proc.).

W ciągu ostatnich pięciu lat, w porównaniu do lat 2015–2019, francuskie dostawy do Europy wzrosły o 187 proc., głównie za sprawą sprzedaży samolotów bojowych do Grecji i Chorwacji oraz różnego rodzaju uzbrojenia (artylerii, rakiet, okrętów) na Ukrainę. Silną pozycję na rynku zbrojeniowym ma też Wielka Brytania.

Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI