Państwowa Służba Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy wycofała się z modernizacji internetu w samolocie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wydzielone na ten cel 32,4 miliona hrywien (4,3 mln zł) zostały przeznaczone na walkę z COVID-19.

Pierwszy przetarg na poprawę komunikacji internetowej na pokładzie samolotu prezydenta planowany był na maj 2019 r., ale został odwołany. Kolejne przetargi również się nie powiodły.

„Kolejne ogłoszenie przetargu nastąpiło we wrześniu 2020 r. Na realizację zakupu zapewniono środki w wysokości 38,01 mln hrywien. Państwowa Służba Komunikacji Specjalnej rozpatrzyła propozycję z najniższym kosztem przedmiotu zakupu - 32,4 mln hrywien” - głosił komunikat cytowany przy agencję Unian.

6 listopada Państwowy Instytut Badawczy Cyberbezpieczeństwa i Technologii Ochrony Informacji Państwowej Służby Komunikacji Specjalnej ogłosił wyniki przetargu na modernizację sieci w jednym z samolotów przedsiębiorstwa lotniczego „Ukraina”. Obsługuje ono loty wyższych urzędników państwowych, w szczególności prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Zgodnie w komunikatem zwycięzcą została spółka Etihad Airways Engineering LLC (Zjednoczone Emiraty Arabskie, należy do rządu Abu Zabi).

„Do grudnia 2021 r. czyli w ciągu roku, firma będzie musiała zmodernizować stację łączności satelitarnej, która jest zainstalowana na samolocie Airbus 319-115 o numerze seryjnym 3260 i znakach stanowych i rejestracyjnych UR-ABA" - głosi komunikat.

Zmodernizowana stacja Honeywell JetWave (USA) powinna zapewniać dostęp do internetu z wykorzystaniem szybkich standardów usługi Inmarsat Aego Global Xrges o maksymalnej możliwej prędkości 50 Mb/s. Okres gwarancji wynosi dwa lata.

Zakup został dokonany za trzecią próbą. Wcześniej otwarte przetargi o oczekiwanej wartości 38,01 mln hrywien i 35 mln hrywien nie odbyły się ze względu na złożenie mniej niż dwóch ofert.

Teraz władze zdecydowały się anulować zakup, powołując się na sytuację z COVID-19 na Ukrainie.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Budujemy miasto"

Samorządy i deweloperzy są skazani na współpracę przy realizacji inwestycji

OGLĄDAJ RELACJĘ