Założyciel CCC Dariusz Miłek: To był dla mnie wyjątkowo ważny rok

W 2023 roku obuwniczo-odzieżowa grupa z Polkowic cięła koszty, ale według Dariusza Miłka nie zajrzała jeszcze pod każdy kamień w poszukiwaniu oszczędności. Jej przychody urosły o 4 proc. W tym roku ma ambitniejsze plany.

Publikacja: 09.02.2024 16:50

Dariusz Miłek, główny akcjonariusz i prezes CCC

Dariusz Miłek, główny akcjonariusz i prezes CCC

Foto: materiały prasowe

- Można powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy tego roku. To, z czego jesteśmy szczególnie dumni to dyscyplina kosztowa. Odchudziliśmy organizację, przejrzeliśmy struktury, zoptymalizowaliśmy wydatki marketingowe, renegocjujemy czynsze. Zaglądamy pod każdy kamień i to wszystko przełożyło się na wyniki, które dziś pokazujemy – powiedział w piątek, podczas konferencji zorganizowanej w Sali Notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, Łukasz Stelmach, odpowiedzialny za finanse w Grupie CCC.

W czwartek wieczorem CCC opublikowało wstępne dane za ostatni kwartał roku obrotowego 2023/24. Pod względem wyniku EBITDA (wg MSSF16) okazały się one lepsze niż przewidywali analitycy. Na piątkowej sesji w Warszawie akcje CCC drożeją o kilka procent, do około 64 zł.

Dariusz Miłek: Pole do oszczędności w zagranicznej części CCC

W sumie po 12 miesiącach ub.r. obrotowego Grupa CCC ma wstępnie 9,45 mld zł przychodu (wzrost o 4 proc.), 185 mln zł zysku operacyjnego (rok wcześniej miała tu stratę), 784 mln zł EBITDA (wzrost o 48 proc.) oraz 743 mln zł skorygowanej EBITDA (wzrost o 17 proc.). Wynik netto nie jest jeszcze znany. 

Czytaj więcej

Nike w tarapatach: amerykański gigant na zakręcie. „Najgorsze wyniki od 30 lat”

Rezultaty są słabsze niż obiecywane na początku roku i skorygowane w listopadzie, ale i tak lepsze niż przewidywali analitycy z biur maklerskich.

Zaprezentowane dziś wstępne założenia na 2024/25 rok obrotowy mówią, że przychody grupy urosną w tempie dwucyfrowym. Łukasz Stelmach powiedział w piątek, że zarząd celuje w marżę EBITDA wyższą niż 10-12 proc.

Założyciel CCC sygnalizuje, że nadal będzie szukać oszczędności. – Myślę, że zajrzeliśmy pod największe kamienie. Są jeszcze rezerwy – zapewniał Dariusz Miłek, założyciel, największy akcjonariusz, a od ubiegłego roku ponownie prezes obuwniczo-odzieżowej spółki.

Według niego pole do oszczędności jest w zagranicznej części grupy i nakładach na performance marketing Modivo.

Miłek do ubiegłego roku przez 6 lat zasiadał w radzie nadzorczej i pracował z tej pozycji nad strategią grupy. Przejęcie przez niego stanowiska prezesa wiązało się z rewolucją we władzach grupy. Jak podsumował w piątek założyciel CCC, w sumie pracę w zarządach spółek z grupy straciło w ub.r. 8 menedżerów. - Jakby było dobrze, to bym tego nie robił – powiedział.

Założyciel CCC wierzy w Half Price

Zmiany w kadrze menedżerskiej to jedno z ośmiu najważniejszych wydarzeń w grupie w minionym roku, które Miłek wymienił podsumowując miniony rok.

- To był dla mnie wyjątkowo ważny rok – powiedział prezes CCC.

Poza programem oszczędnościowym, emisją akcji, oddłużeniem grupy, poprawą zatowarowania w e-commerce’owym Modivo, do ważnych wydarzeń zaliczył rozpoczęcie prac nad refinansowaniem grupy. - Patrzę na to z dużym optymizmem – powiedział Miłek.

Wg Stelmacha rozmowy z bankami mogą zakończyć się w ciągu 2-3 miesięcy, a Miłek chciałby, aby zaowocowały umowami o faktoring, gwarancje bankowe i poluzowaniem ograniczeń w wydatkach inwestycyjnych grupy.

Siłą napędową tegorocznego wzrostu przychodów, podobnie jak w roku ubiegłym, ma być szyld off price, konkurent TK Maxx - Half Price – wynika z wypowiedzi menedżerów. - Chcemy skalować biznes głównie w Half Price – powiedział Miłek.

W ostatnim kwartale ub.r. sklepy Half Price zanotowały wstępnie 438 mln zł przychodu, o 53 proc. więcej niż przed rokiem, przy 49-proc. wzroście powierzchni handlowej. Sklepy te mają jeszcze niższe marże niż szyld CCC, ale (w ujęciu procentowym) szybko nadrabiają ten dystans.

Marża brutto na sprzedaży Half Price zbliżyła się w IV kw. ub.r. do 50 proc. (w CCC urosła do 55,5 proc.), a marża EBITDA przekroczyła 19 proc. (w CCC 20,3 proc. po skoku z 7 proc. rok wcześniej). - To marże dobre, charakterystyczne dla liderów branży retail – sygnalizował Łukasz Stelmach.

- Half Price bardzo dobrze chodzi. Najlepiej poza Polską. Marża byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie przerzuty towarów z Modivo. Ale taka jest jego (Half Price – red.) rola w grupie – mówił Miłek.

Half Price zdaje się być dziś jego oczkiem w głowie. Szef CCC zapewniał, że ma pomysły na rozwój sieci w Europie Zachodniej, na takich rynkach jak Hiszpania, czy Włochy, gdzie nie jest obecny TK Maxx.

Wyniki Modivo mają być wyraźnie lepsze

Analitycy zgłaszają wątpliwość, czy obecność Half Price w grupie i strategia dla tego szyldu nie zaszkodzą Grupie Modivo. – Wydawało mi się zawsze, że e-commerce to kanał wyprzedażowy – mówił jeden ze specjalistów.

Dariusz Miłek ma najwyraźniej inną wizję dla Modivo. - Modivo ma świecić modą i nowościami – powiedział. - Dajmy czas tej spółce i zobaczmy, czy nadaje się na giełdę – mówił też.

Publiczna oferta akcji Modivo była już kilka razy odsuwana w czasie. IPO ma być sposobem na spłacenie zobowiązań wobec Softbanku, który objął obligacje Modivo zamienne na akcje. Pod koniec ub.r. datę rozliczenia odsunięto w czasie do 2026 r.

Zadaniem dla menedżmentu Modivo była poprawa stanu i struktury zapasów towarów. Według Miłka to się udało i dziś ponad 80 proc. towarów e-commerce’owej grupy to rzeczy świeże, a nie z poprzednich sezonów. Modivo pozbyło się starszych towarów sprzedając je do Half Price.

To wszystko razem odbić miało się na wynikach platformy. W IV kw. ub.r. jej przychody były o 7 proc. niższe niż rok wcześniej i wykazała straty. - Od pierwszego kwartału bieżącego roku wyniki Modivo powinny być wyraźnie lepsze. Podobnie w kolejnych kwartałach – powiedział Stelmach.

Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją
Biznes
Były prezes spółki Orlenu z zarzutami udziału w grupie przestępczej
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Amerykański fundusz grozi Polsce pozwem. Właściciel sieci aptek chce zmian prawa