Zełenski uhonorował „Przyjaciela Ukrainy”. Syn Buffetta doceniony za pomoc

Howard Buffett, syn Warrena, wspomógł Ukrainę kwotą ponad 500 mln dolarów. Jego humanitarne wsparcie zostało docenione przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Publikacja: 05.02.2024 15:54

Howard Buffett

Howard Buffett

Foto: Wikimedia Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Od 24 lutego 2022 roku, gdy rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę, Ukraińcom pomaga wiele państw i osób prywatnych. Wśród największych darczyńców jest Howard G. Buffett, syn miliardera Warrena Buffetta. Jego fundacja przekazała już na pomoc humanitarną dla Ukrainy ponad 500 mln dolarów.

Dzięki pomocy fundacji Buffetta możliwe było oczyszczanie pól uprawnych z min, ale także wybudowanie i wyposażenie szpitala rehabilitacyjnego dla żołnierzy i cywilów, którzy stracili kończyny wskutek wojny. Howard Buffett jest także dumny z pomysłu jednego z pracowników swojej fundacji, który podpowiedział, że dobrym sposobem pomocy ukraińskiej ludności cywilnej będzie… wstawianie okien. Zgodnie z informacjami serwisu Omaha.com wstawiono ich dzięki pomocy Buffeta już 120 tysięcy, a dalsze 60 tysięcy jest w drodze.

Jakie projekty finansuje fundacja Howarda Buffetta

- Moi pracownicy są mądrzejsi ode mnie. Możesz zatrzymać więcej osób w domach, wymieniając okna, niż w jakikolwiek inny sposób – komentował Howard Buffett.

Czytaj więcej

Paliwa z Rosji płyną do tych krajów szerokim strumieniem

Wśród projektów finansowanych z pieniędzy fundacji znalazły się także programy dożywiania uczniów (na co poszło 36 mln dolarów), w ramach których zbudowano choćby kuchnie w Buczy i Łozowej. Wsparto także zakup generatorów dla ludności w odpowiedzi na rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną. Buffett wsparł też ukraiński wymiar sprawiedliwości w dochodzeniach w sprawach zbrodni wojennych przekazując niemal 17 mln dolarów na maszyny do szybkiego identyfikowania DNA.

Buffett krytykuje Zachód za to, że „robi zbyt mało”

Zasług 69-letniego syna 93-letniego miliardera jest więcej, a on sam, jak twierdzi, zakochał się w Ukraińcach. Jego wysiłek we wspieraniu Ukrainy nie kończy się też na projektach humanitarnych, ale także jasno wyraża on swoje poglądy i krytykuje USA i szeroko pojęty Zachód za to, że „robi zbyt mało” by wesprzeć Ukrainę w walce z Rosją. 

Działalność Howarda Buffetta została zauważona przez władze Ukrainy, które nazywają go wprost „Przyjacielem Ukrainy”. Wołodymyr Zełełeński spotkał się z nim w czasie grudniowej wizyty amerykańskiego filantropa i biznesmena w Ukrainie. Okazało się, że zaproszenie prezydenta Ukrainy zawiera w sobie miłą niespodziankę – podczas wspólnego spaceru Zełeński zaprezentował Buffettowi poświęconą mu tabliczkę w Alei Odważnych przy Placu Konstytucji Ukrainy w Kijowie.

Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków