Minister Budka: Oczekuję szybkiej rezygnacji Daniela Obajtka

Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka oczekuje szybkiej rezygnacji Daniela Obajtka z funkcji prezesa Orlenu.

Publikacja: 13.12.2023 16:47

Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka

Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Minister Budka podczas briefingu w MAP przypomniał, że prezes Orlenu publicznie zadeklarował dymisję i teraz minister ma nadzieję, że to się szybko stanie. „Prezes Obajtek mówił, że jest przedstawicielem odchodzącej opcji politycznej, doceniając szczerość tej deklaracji oczekiwałbym na bardzo szybkie podjęcie kroków, czyli podanie się do dymisji" - powiedział minister Budka.

- To wydaje się być oczywistym krokiem po takich deklaracjach. Dla wszystkich jest powszechnie wiadome, że funkcję prezesa Orlenu sprawował wyłącznie dzięki temu, że był przedstawicielem takiej opcji - dodał Budka.

"Pozostaje jeszcze pilne wyjaśnienie kwestii związanych z inwestycją w SMR, koordynator służb specjalnych dostał zadanie wyjaśnienia tej sprawy" – dodał minister aktywów państwowych.

Czytaj więcej

Borys Budka: minister aktywów państwowych i maratończyk

Borys Budka poinformował także, że Robert Kropiwnicki został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Dodał, że kolejne nominacje będą ogłaszane po powrocie premiera Donalda Tuska z Brukseli w sobotę lub w przyszłym tygodniu.

Robert Kropiwnicki, to wieloletni poseł Platformy Obywatelskiej i wiceprzewodniczący klubu KO. W parlamencie zasiada piątą kadencję. Ukończył studia doktoranckie na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2006 roku uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Pracował w wielu komisjach sejmowych, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Minister Budka poinformował, że potrzebne są także rzetelne audyty i raporty otwarcia w spółkach, objętych nadzorem MAP, a ministerstwo będzie informować "w stosownym czasie" o zwoływaniu walnych zgromadzeń tych spółek.

Czytaj więcej

Rządowy hat trick Tuska. O czym nowy premier mówił w exposé

Daniel Obajtek jest prezesem Orlenu od lutego 2018 roku. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 roku, pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy Energa S.A. W latach 2016–2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od lipca 2016 do lutego 2018 był członkiem Rady Nadzorczej spółki LOTOS Biopaliwa.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją