Niezrealizowanie tego postulatu będzie oznaczać spór zbiorowy w Kompanii – wynika ze związkowego pisma.
Związki zwróciły się też do Państwowej Inspekcji Pracy o wydanie nakazu wypłaty pozostałej kwoty tzw. 14. pensji z rygorem natychmiastowej wykonalności. W poniedziałek górnicy otrzymali 30 proc. tego świadczenia – pozostałą część mają dostać w końcu czerwca – tak zdecydował zarząd spółki wobec braku porozumienia ze związkami.
W środę związkowcy zorganizowali w kopalniach akcję informacyjną, podczas której informują o przebiegu rozmów z zarządem. Pierwsze masówki odbyły się przed poranną zmianą, ostatnie zaplanowano około północy. Działacze związkowi informują górników, że zarząd spółki dąży do zmniejszenia ich uposażeń poprzez likwidację lub ograniczenie niektórych składników wynagrodzenia – np. nagród i innych świadczeń.
W piśmie skierowanym do zarządu Kompanii związki zażądały „zachowania w roku 2016 bazowych przeciętnych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej SA jak i w poszczególnych kopalniach i zakładach na poziomie 2015 roku". Powołały się przy tym na utrzymanie w mocy porozumienia z lipca ubiegłego roku, gwarantującego górnikom niezmienność zasad wynagradzania przez rok po przeniesieniu kopalń Kompanii do nowej spółki – Polskiej Grupy Górniczej, co ma nastąpić do końca kwietnia.
Ponieważ związkowcy wystąpili do zarządu Kompanii w tej sprawie na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w praktyce niespełnienie ich żądania oznacza wszczęcie sporu zbiorowego. Zgodnie z ustawą, taki spór istnieje „od dnia wystąpienia do pracodawcy z żądaniami (...) jeżeli pracodawca nie uwzględnił wszystkich żądań w terminie określonym w wystąpieniu, nie krótszym niż 3 dni" – stąd czas dany zarządowi do piątku.