W maju rozpoczęły się Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. To wydarzenie jest wizytówką stolicy, tłumnie przybywają na nie zarówno turyści jak i mieszkańcy Warszawy. Koncerty odbywają się od 66 lat, pierwszy został zorganizowany w 1959 roku. Na przestrzeni dekad przybierały one różne formy – od recitali pianistycznych, poprzez koncerty z orkiestrą, po koncerty poetycko-muzyczne realizowane przy udziale aktorów scen polskich.
Sezon koncertowy pod Pomnikiem Chopina rozpoczął się 11 maja i potrwa do 7 września. Muzyki fortepianowej można posłuchać w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00. W tym roku odbędzie się 36 koncertów, wystąpią na nich pianiści z Europy, Azji i obu Ameryk. Nie zabraknie laureatów Konkursów Chopinowskich – na letniej scenie pojawi się m.in. Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Charles Richard-Hamelin czy Philippe Giusiano. Obok pianistów z bogatym dorobkiem artystycznym zagrają również młodzi instrumentaliści, którzy dopiero zaczynają budować swoje kariery, m.in. Mateusz Dubiel i Krzysztof Wierciński (obaj wezmą udział w tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego).
Czytaj więcej
W Krakowie i w Warszawie zagrał Ivo Pogorelić. Jego niedopuszczenie do finału Konkursu Chopinowsk...
Co roku w lipcowe i sierpniowe niedziele organizowane są recitale chopinowskie w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie niedaleko Żelazowej Woli. W tym kościele ochrzczony został 23 kwietnia 1810 roku Fryderyk Chopin. Również tu ślub brali jego rodzice, Justyna z Krzyżanowskich i Mikołaj Chopin. Koncerty można połączyć z wizytą w domu urodzin kompozytora. Także w Żelazowej Woli w soboty i niedziele, od maja do końca września, o 12.00 i 15.00 odbywają się recitale fortepianowe wybitnych artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Usłyszeć będzie tu można m.in. Karolinę Nadolską, Krzysztofa Książka, Dmitrija Ablogina, Piotra Palecznego, Elżbietę Karaś-Krasztel, Ewę Pobłocką, Ingrid Fliter czy Aimi Kobayashi a także grupę uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.
Na przełomie sierpnia i września w Warszawie organizowany jest festiwal Chopin i jego Europa. W tym roku odbędzie się 21. edycja wydarzenia. Festiwal potrwa od 20 sierpnia do 6 września. Prezentowana jest tu muzyka różnych epok, od klasycyzmu po współczesność – w kontekście twórczości Chopina. W tym roku w ciągu siedemnastu dni odbędzie się 29 koncertów w różnych przestrzeniach – w Filharmonii Narodowej, w Bazylice św. Krzyża, w Zamku Królewskim w Warszawie i w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Poza kompozycjami Chopina będą wykonywane utwory m.in. Bacha, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Rossiniego i Lutosławskiego. Wystąpią tacy pianiści jak Piotr Anderszewski, Dang Thai Son, Kate Liu, Bruce Liu, Kyohei Sorita i Tomasz Ritter. Pojawią się też cenione zespoły, w tym {oh!} Orkiestra, Il Giardino Armonico czy Apollon Musagète Quartett.
Między 1 a 9 sierpnia odbędzie się jubileuszowa, 80. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. To najstarszy festiwal pianistyczny na świecie, od 1946 roku organizatorzy wydarzenia upamiętniają w ten sposób pobyt Chopina w Dusznikach-Zdroju. Kompozytor przebywał w uzdrowisku w sierpniu 1826 roku. Miał wówczas 16 lat, zatrzymał się w Domu Bürgla (pensjonat nie zachował się do naszych czasów). Przyjechał na kurację – lekarze zalecali mu spacery i picie wód zdrojowych. Zagrał tu także nieplanowany koncert charytatywny. I mimo że przyszło mu grać na bardzo słabym instrumencie, występ młodego Fryderyka odbił się szerokim echem.
Czytaj więcej
Na ogłoszonej właśnie oficjalnej liście uczestników październikowego XIX Międzynarodowego Konkurs...
Dziś festiwalowe koncerty odbywają się w tzw. Dworku Chopina – pochodzącym z XIX wieku teatrze zdrojowym, w którym ponad 200 lat temu koncertował młody pianista. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią m.in. Kevin Chen, Kyohei Sorita, Krzysztof Jabłoński, Manami Suzuki, Piotr Anderszewski i duety – Marcin Zdunik (wiolonczela) i Szymon Nehring (fortepian), Olga Pasiecznik (sopran) i Natalia Pasiecznik (fortepian) oraz Martha Argerich i Sergei Babayan.
Wszystkie te cykle koncertowe poprzedzą najważniejsze wydarzenie chopinowskie bieżącego roku, XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, w ramach którego 85 pianistów z całego świata zawalczy o tytuł najlepszego interpretatora dzieł Chopina. Rozpocznie się on 2 października a zakończy 23 października. W ten sposób zainaugurowane zostaną obchody setnej rocznicy powstania Konkursu, które potrwają przez pięć następnych lat. Zwieńczeniem obchodów będzie XX jubileuszowa edycja wydarzenia w 2030 roku.