W maju rozpoczęły się Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich. To wydarzenie jest wizytówką stolicy, tłumnie przybywają na nie zarówno turyści jak i mieszkańcy Warszawy. Koncerty odbywają się od 66 lat, pierwszy został zorganizowany w 1959 roku. Na przestrzeni dekad przybierały one różne formy – od recitali pianistycznych, poprzez koncerty z orkiestrą, po koncerty poetycko-muzyczne realizowane przy udziale aktorów scen polskich.
Sezon koncertowy pod Pomnikiem Chopina rozpoczął się 11 maja i potrwa do 7 września. Muzyki fortepianowej można posłuchać w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00. W tym roku odbędzie się 36 koncertów, wystąpią na nich pianiści z Europy, Azji i obu Ameryk. Nie zabraknie laureatów Konkursów Chopinowskich – na letniej scenie pojawi się m.in. Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Charles Richard-Hamelin czy Philippe Giusiano. Obok pianistów z bogatym dorobkiem artystycznym zagrają również młodzi instrumentaliści, którzy dopiero zaczynają budować swoje kariery, m.in. Mateusz Dubiel i Krzysztof Wierciński (obaj wezmą udział w tegorocznej edycji Konkursu Chopinowskiego).
Co roku w lipcowe i sierpniowe niedziele organizowane są recitale chopinowskie w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie niedaleko Żelazowej Woli. W tym kościele ochrzczony został 23 kwietnia 1810 roku Fryderyk Chopin. Również tu ślub brali jego rodzice, Justyna z Krzyżanowskich i Mikołaj Chopin. Koncerty można połączyć z wizytą w domu urodzin kompozytora. Także w Żelazowej Woli w soboty i niedziele, od maja do końca września, o 12.00 i 15.00 odbywają się recitale fortepianowe wybitnych artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych. Usłyszeć będzie tu można m.in. Karolinę Nadolską, Krzysztofa Książka, Dmitrija Ablogina, Piotra Palecznego, Elżbietę Karaś-Krasztel, Ewę Pobłocką, Ingrid Fliter czy Aimi Kobayashi a także grupę uczestników tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.
Na przełomie sierpnia i września w Warszawie organizowany jest festiwal Chopin i jego Europa. W tym roku odbędzie się 21. edycja wydarzenia. Festiwal potrwa od 20 sierpnia do 6 września. Prezentowana jest tu muzyka różnych epok, od klasycyzmu po współczesność – w kontekście twórczości Chopina. W tym roku w ciągu siedemnastu dni odbędzie się 29 koncertów w różnych przestrzeniach – w Filharmonii Narodowej, w Bazylice św. Krzyża, w Zamku Królewskim w Warszawie i w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Poza kompozycjami Chopina będą wykonywane utwory m.in. Bacha, Mozarta, Beethovena, Schuberta, Rossiniego i Lutosławskiego. Wystąpią tacy pianiści jak Piotr Anderszewski, Dang Thai Son, Kate Liu, Bruce Liu, Kyohei Sorita i Tomasz Ritter. Pojawią się też cenione zespoły, w tym {oh!} Orkiestra, Il Giardino Armonico czy Apollon Musagète Quartett.
Między 1 a 9 sierpnia odbędzie się jubileuszowa, 80. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. To najstarszy festiwal pianistyczny na świecie, od 1946 roku organizatorzy wydarzenia upamiętniają w ten sposób pobyt Chopina w Dusznikach-Zdroju. Kompozytor przebywał w uzdrowisku w sierpniu 1826 roku. Miał wówczas 16 lat, zatrzymał się w Domu Bürgla (pensjonat nie zachował się do naszych czasów). Przyjechał na kurację – lekarze zalecali mu spacery i picie wód zdrojowych. Zagrał tu także nieplanowany koncert charytatywny. I mimo że przyszło mu grać na bardzo słabym instrumencie, występ młodego Fryderyka odbił się szerokim echem.
Dziś festiwalowe koncerty odbywają się w tzw. Dworku Chopina – pochodzącym z XIX wieku teatrze zdrojowym, w którym ponad 200 lat temu koncertował młody pianista. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią m.in. Kevin Chen, Kyohei Sorita, Krzysztof Jabłoński, Manami Suzuki, Piotr Anderszewski i duety – Marcin Zdunik (wiolonczela) i Szymon Nehring (fortepian), Olga Pasiecznik (sopran) i Natalia Pasiecznik (fortepian) oraz Martha Argerich i Sergei Babayan.
Wszystkie te cykle koncertowe poprzedzą najważniejsze wydarzenie chopinowskie bieżącego roku, XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, w ramach którego 85 pianistów z całego świata zawalczy o tytuł najlepszego interpretatora dzieł Chopina. Rozpocznie się on 2 października a zakończy 23 października. W ten sposób zainaugurowane zostaną obchody setnej rocznicy powstania Konkursu, które potrwają przez pięć następnych lat. Zwieńczeniem obchodów będzie XX jubileuszowa edycja wydarzenia w 2030 roku.