Selena FM i Masterplast Nyilvánosan Működő Részvénytársaság podjęły decyzję o współpracy strategicznej polegającej na realizacji inwestycji w nowy zakład produkcji materiału izolacyjnego z wełny szklanej. Bezpośrednim inwestorem będzie firma Pimco, w której docelowa obie strony mają mieć po 50 proc. udziałów. Dziś wszystkie należą do Masterplastu. Selena FM będzie miała połowę udziałów dzięki ich nabyciu w drodze podwyższenia kapitału zakładowego Pimco za równowartość 10 mln euro (44,6 mln zł wg obecnego kursu NBP).

Czytaj więcej

Selena FM planuje dalszą ekspansję

Podmiot ten posiada 4,3-hektarowy teren przemysłowy w węgierskim Szerencs przygotowany pod budowę nowej fabryki o powierzchni 11,5 tys. mkw. Ma też przygotowany projekt związany z inwestycją w zakresie produkcji wełny szklanej, na realizację którego pozyskał 5,645 mld forintów (67,9 mln zł) bezzwrotnej dotacji państwowej. Ponadto Pimco posiada niezbędne pozwolenia budowlane i środowiskowe, a dostawcy technologii produkcyjnych zostali już wybrani.

Całe przedsięwzięcie ma kosztować około 47,5 mln euro (202,9 mln zł). Produkcja na pełną skalę powinna ruszyć w pierwszej połowie 2025 r. Zdolności produkcyjne Pimco strony szacują na 19 tys. ton rocznie. Po zakończeniu inwestycji prawa zarządcze związane ze wspólnym przedsięwzięciem będą wykonywane przez Masterplast, a wyniki firmy będą uwzględnione w jej skonsolidowanych raportach.

Krzysztof Domarecki, założyciel i główny akcjonariusz grupy Selena przypomina, że produkty giełdowej spółki od wielu lat nie tylko ułatwiają i przyspieszają pracę profesjonalnych wykonawców, ale także przyczyniają się do tego, że budownictwo jest bardziej zrównoważone. Z kolei Tibor Dávid, prezes Masterplast, przekonuje, że wspólna inwestycja daje możliwość wykorzystania synergii między oboma podmiotami i dalszego wspólnego rozwoju.