Kijów składa oficjalny protest w sprawie zboża. Polska i UE dostały noty

Ukraina przesłała Polsce i Unii Europejskiej oficjalne noty protestacyjne w sprawie ograniczeń w eksporcie zboża i innych produktów rolnych. Kijów uważa sytuację za „kategorycznie niedopuszczalną”. Nałożone ograniczenia są sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a UE, oraz zasadami jednolitego rynku Wspólnoty.

Publikacja: 29.04.2023 13:25

Kijów składa oficjalny protest w sprawie zboża. Polska i UE dostały noty

Foto: Bloomberg

Poinformował o tym rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg Nikołenko. Noty protestacyjne ukraińskie MSZ złożyło w ambasadzie RP i delegaturze UE w Kijowie.

Czytaj więcej

Komisja Europejska osiągnęła chwiejny kompromis w sprawie ukraińskiego zboża

„Istnieją wszelkie podstawy prawne do natychmiastowego wznowienia eksportu ukraińskich produktów rolnych do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Bułgarii, a także kontynuacji niezakłóconego eksportu do innych państw członkowskich UE i ogólnie niezakłóconego tranzytu wszystkich ukraińskich towarów produktów do innych krajów, zarówno w UE, jak i poza nią” - cytuje notę agencja Unian.

Ukraina wzywa europejskich partnerów do znalezienia „wyważonego rozwiązania”, które byłoby zgodne z prawodawstwem wspólnotowym, układem stowarzyszeniowym z Ukrainą i ogólnie z duchem solidarności.

Czytaj więcej

Na zakazie importu zboża się nie skończy? Resort mówi o innym problemie

Dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy, ponoszącej codziennie ogromne straty w infrastrukturze i ludziach, eksport zboża to istotne źródło finansowania państwa w czasie wojny. Narodowy Bank Ukrainy wyliczył już, że Ukraina straciła co najmniej 200 mln dolarów na kwietniowych ograniczeniach dostaw zboża do Unii.

Wcześniej Polska, Słowacja, Węgry, Bułgaria i Rumunia jednostronnie zakazały importu ukraińskich produktów rolnych na swój rynek wewnętrzny z powodu niezadowolenia lokalnych rolników. Ponadto Polska przez krótki czas zakazała nawet tranzytu ukraińskiego zboża.

W przededniu okazało się, że Polska uzgodniła ze strukturami unijnymi, że zakaz pozostanie tylko na import zbóż, ale nie obejmie całego ukraińskiego eksportu produktów rolnych.

Biznes
Na drogie auta nie brakuje chętnych
Biznes
Apple postawił na gogle zamiast bota. I zawiódł
Biznes
Branża nawozów mocno cierpi
Biznes
Mobilizacja przed aukcją 5G
Biznes
Spóźniony rachunek za telefon. Nawet 14,5 mln zł zaległości