Reklama
Rozwiń

Parlament Europejski walczy z wyrębami lasów

Parlament Europejski zatwierdził ważną ustawę o ochronie lasów, która zakazuje importu do Unii kawy, wołowiny, soi i innych surowców rolnych, jeśli mają jakiś związek z niszczeniem lasów na świecie.

Publikacja: 20.04.2023 22:39

Parlament Europejski walczy z wyrębami lasów

Foto: Adobe Stock

Ustawa wymaga od firm sprzedających swe towary w Unii Europejskiej, by złożyły oświadczenie o należytej staranności i przekazały możliwe do sprawdzenia informacje będące dowodem, że ich towary nie zostały wyhodowane na terenach po lasach wyciętych po 2020 r. W przeciwnym razie będą im grozić wysokie grzywny — do 4 proc. obrotów w jednym kraju Unii.

Kraje Unii zorganizują kontrole, czy ta ustawa będzie przestrzegana. Celem tych przepisów jest wyeliminowanie wyrębu lasów z łańcuchów dostaw wielu produktów sprzedawanych codziennie w Europie. Dotyczą soi, wołowiny, oleju palmowego, drewna, kakao, kawy, kauczuku naturalnego, węgla drzewnego i produktów pochodnych: skór, czekolady i mebli — podał Reuter.

Wyręb lasów odpowiada za ok. 10 proc. emisji gazów cieplarnianych na świecie, które powodują zmianę klimatu, ta ustawa ma być wkładem UE w walkę z tym problemem. — Europejscy konsumenci mogą być teraz spokojni, że nie będą dłużej nieświadomymi wspólnikami wyrębu lasów — stwierdził europoseł — sprawozdawca Christophe Hansen. Ustawa nie wymienia żadnego kraju, ale będą jej protestować te, których ma dotyczyć. Indonezja i Malezja, najwięksi na świecie eksporterzy oleju palmowego zarzucili już władzom Unii, że blokują dostęp ich oleju do europejskiego rynku. Unia jest trzecim największym na świecie importerem tego oleju. Ustawę muszą zatwierdzić kraje Unii. Po jej wejściu w życie, duże firmy będą mieć 18 miesięcy na dostosowanie się, mniejsze — 24 miesiące.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Materiał Partnera
Transformacja energetyczna dla przedsiębiorstw na wyciągnięcie ręki
Biznes
UKE: Rynek telekomunikacyjny wyhamował. Rachunki w górę
Biznes
Roman Abramowicz sprzedał swój biznes Amerykanom. Od ręki dostanie 50 mln dolarów
Biznes
Samoloty FA-50 wreszcie z pociskami
Biznes
AI na Kongresie Statystyki Polskiej
Biznes
Nowy budżet UE, Niemcy naciskają na KE, Kanada stawia się Trumpowi