Król kryptowalut zatrzymany na Bałkanach. Ścigali go Amerykanie i Korea Południowa

W Podgoricy zatrzymano obywatela Korei Południowej Do Kwona, znanego jako "król kryptowalut", jednego z najbardziej poszukiwanych na świecie zbiegów - poinformował minister spraw wewnętrznych Czarnogóry Filip Adżić. Mężczyznę ściągali śledczy z USA, Singapuru i Korei Południowej.

Publikacja: 24.03.2023 11:30

Do Kwon

Do Kwon

Foto: Bloomberg

Do Kwon – obywatel Korei Południowej, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy Terraform Labs, odpowiada za spowodowanie strat w wysokości 40 miliardów dolarów. Mężczyzna został ujęty na lotnisku w Podgoricy z fałszywymi dokumentami – poinformował minister Adżić. Południowokoreańscy prokuratorzy już w październiku 2022 r. unieważnili paszport De Kwona – pisze BBC.

Oprócz dyrektora generalnego Terraform Labs zatrzymano również jego byłego doradcę – Han Mo.

Czytaj więcej

Bitcoin odrabia straty. Co sygnalizuje RSI?

Korea Południowa wydała nakaz aresztowania Do Kwona we wrześniu 2022 roku, po tym jak kierowana przez niego firma upadła. Inwestorzy stracili wtedy ponad 40 miliardów dolarów, a południowokoreańskie władze wszczęły śledztwa przeciwko zaangażowanym w sprawę osobom – informuje BBC. Do Kwon zniknął. W październiku południowokoreańska prokuratura potwierdziła doniesienia o tym, że Do Kwon po opuszczeniu Singapuru - gdzie siedzibę miała jego firma - wyjechał do Dubaju, skąd ruszył do Europy. Seul podejrzewał, że ukrywał się w Serbii, z która Korea Południowa nie ma podpisanej umowy ekstradycyjnej.

W lutym 2023 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Kwona o „zorganizowanie wielomiliardowego oszustwa związanego z aktywami kryptowalutowymi, obejmującego algorytmicznego stablecoina i inne papiery wartościowe”. Departament Sprawiedliwości USA bada również rolę Kwona w upadku ekosystemu Terra Luna. Nie wiadomo jednak czy przedstawiono mu jakieś zarzuty w USA.

We wrześniu zeszłego roku Interpol wypuścił specjalny nakaz aresztowania Do Kwona w związku z jego udziałem w implozji ekosystemu Terra Luna (LUNC) i stablecoina Terra USD (USTC) w maju 2022 r.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Materiał Promocyjny
Świat w Smart TV
Biznes
iPhony będą produkowane w Indiach. Foxconn otwiera nową fabrykę w 2024 r.
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów