Długi szpitali rosną po cichu. Czeka nas głośny krach?

Od ponad pół roku Ministerstwo Zdrowia nie publikuje informacji o zadłużeniu publicznych szpitali i przychodni.

Publikacja: 24.03.2023 03:00

Długi szpitali rosną po cichu. Czeka nas głośny krach?

Foto: Adobe Stock

Ostatnie dane dotyczące stanu finansów tzw. SPZOZ-ów, czyli samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (chodzi zarówno o szpitale, jak i przychodnie, najczęściej specjalistyczne), dotyczą II kwartału 2022 r. Wynika z nich, że na koniec czerwca poziom zobowiązań ogółem wszystkich placówek wyniósł 17,8 mld zł, z czego 2,2 mld zł stanowiły zobowiązania wymagalne, czyli takie, których termin płatności już minął.

Jak sytuacja wyglądała w kolejnych miesiącach 2022 r.? Czy szpitale i przychodnie zaczęły spłacać długi, czy przeciwnie, ich zobowiązania rosły? Odpowiedzi na te pytania mogłyby przynieść dane za III i IV kw. minionego roku. Do tej pory jednak Ministerstwo Zdrowia ich nie opublikowało. Dlaczego?

To pytanie zadaliśmy resortowi na początku tygodnia. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi. O terminy publikacji tych danych pytaliśmy już kilka miesięcy temu. W odpowiedzi przesłanej nam na początku listopada resort informował, że „aktualnie samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej przesyłają dane sprawozdawcze. Gdy uzyskamy pełne dane, opublikujemy je i będziemy mogli ocenić”.

Być może w fakcie, że ostatnie informacje dotyczące stanu zadłużenia szpitali dotyczą pierwszej połowy minionego roku, nie byłoby nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że zbiegło się to w czasie z wejściem w życie przepisów wprowadzających podwyżki dla pracowników placówek ochrony zdrowia. Również w tym czasie placówki ochrony zdrowia zaczęły dotkliwie odczuwać skutki ogólnego wzrostu cen.

Czytaj więcej

Czarne chmury nad szpitalami w 2023 r. jeszcze zgęstnieją

Szpitale już od miesięcy alarmują, że te dwa zjawiska przyczyniły się do zachwiania ich finansami. W trudnym położeniu mają znajdować się zwłaszcza szpitale powiatowe i wielospecjalistyczne. Informacje o ich złej kondycji finansowej dochodzą z różnych części Polski.

Jedna z ostatnich to stanowisko Konwentu Powiatów Woj. Kujawsko-Pomorskiego. „Szpitale powiatowe w Polsce znajdują się w tragicznym położeniu [...]. Zmagają się z narastającym problemem nierentowności świadczeń medycznych i wzrastającym zadłużeniem finansowym” – czytamy w stanowisku. Samorządy apelują w nim m.in. o urealnienie wyceny świadczeń medycznych.

O tym, że nie są to słowa na wyrost, świadczyć mogą chociażby dane finansowe jednej z placówek z tego regionu. Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. L. Błażka w Inowrocławiu na koniec 2022 r. miał prawie 22 mln zł straty netto (w porównaniu do 6,4 mln zł starty za 2021 r.).

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Elon Musk znowu liderem rankingu miliarderów
Materiał partnera
Zielona energia ustabilizuje ceny prądu