Czipy dopadł kryzys. Szansa dla Europy? Polska może zyskać

Spowolnienie w branży półprzewodników dotknęło Korei Płd., Singapuru i Tajwanu – krajów, które odpowiadają za 75 proc. globalnej produkcji i 90 proc. eksportu.

Publikacja: 10.03.2023 03:00

Czipy dopadł kryzys. Szansa dla Europy? Polska może zyskać

Foto: Bloomberg

Recesja na rynku układów scalonych stała się faktem. Spowolnienie sprzedaży zaczęło się już w ub.r., a teraz – wedle prognoz ekspertów z Allianz Trade – będzie się pogłębiać w trzech kluczowych sektorach, które odpowiadają za 80 proc. rynku czipów. W branży elektroniki użytkowej spadki sięgną 6 proc., telekomunikacyjnej – 3 proc., a w technologiach obliczeniowych aż 12 proc. – przewidują najnowsze analizy.

Walka z niedoborami

Spowolnienie w branży półprzewodników, wartej 580 mld dol., nastąpiło w II połowie 2022 r. Obniżyło ono dynamikę rocznej sprzedaży do 7,6 proc., co – po rekordowym 2021 r., gdy odnotowano skok rzędu ponad 24 proc. – było wyraźnym sygnałem kłopotów. W 2023 r. analitycy zapowiadają już 5-proc. spadek. Z najnowszych prognoz Allianz Trade wynika, że recesja szczególnie dotknie Tajwanu, Korei Płd. i Singapuru, ale też Malezji, Filipin i Japonii. A to w tych krajach znajduje się 75 proc. światowych zdolności produkcyjnych układów scalonych. W dodatku odpowiadają one za ok. 90 proc. eksportu chipów (rok do roku w Korei eksport w styczniu spadł o 45 proc.).

„Różnica między wzrostem sprzedaży półprzewodników (wartość) a wzrostem dostaw płytek krzemowych (wolumen) jest ujemna od III kwartału ub.r. ze względu na spadającą sprzedaż urządzeń elektronicznych i ponure perspektywy na 2023 r.” – czytamy w raporcie.

Tu jednak pojawia się okazja dla firm z Europy i Ameryki Północnej. Oba regiony wyciągnęły wnioski z niedoborów i dziś odnotowują rosnące inwestycje produkcyjne, dążąc do większej autonomii w produkcji półprzewodników. „Ich zależność od azjatyckich producentów została obnażona przez wielkość niedoborów półprzewodników, które sparaliżowały ich przemysł w 2021 i 2022 r. Wraz z geopolitycznym dążeniem do przeciwdziałania rosnącym ambicjom Chin w branży niedobory skłoniły decydentów po obu stronach Atlantyku do reorganizacji zachęt mających na celu pobudzenie produkcji krajowej. Sprzedaż sprzętu do produkcji półprzewodników, będąca wskaźnikiem inwestycji w moce produkcyjne, osiągnęła rekord w Europie w 2022 r.” – podaje Allianz Trade.

Choć udział Europy i Ameryk Płn. w globalnej sprzedaży sprzętu produkcyjnego pozostaje skromny i wynosi odpowiednio 6 i 10 proc., to oba regiony nabrały rozpędu.

Polska może zyskać

UE i USA wyraźnie dążą do uniezależnienia się od Azji – Bruksela kilka miesięcy temu zatwierdziła European Chips Act, który zakłada przeznaczenie 43 mld euro na wsparcie produkcji czipów na kontynencie. Regulacje mają zaradzić niedoborowi podzespołów w regionie i doprowadzić do wzrostu udziału Wspólnoty w globalnym rynku półprzewodników do co najmniej 20 proc. do 2030 r.

Eksperci Kearney widzą w tym szansę dla Polski – tu ich zdaniem lokalizowane mogłyby być fabryki, stąd rekrutowano by specjalistów.

– Angażując się w produkcję półprzewodników, warto postawić na kooperację. Możliwość ta stała się obecnie bardziej widoczna niż kiedykolwiek, bo amerykańskie zakazy dotyczące chińskiego udziału w łańcuchu dostaw stworzyły większą przestrzeń. Na przykład GlobalFoundries rozwinęło wiele wspólnych przedsięwzięć na całym świecie – w tym w Nowym Jorku z Qualcomm i we Francji z STMicroelectronics – w celu zmniejszenia nakładów inwestycyjnych i szybkiego zwiększenia produkcji chipów na całym świecie. Producenci chipów powinni również zadbać o podobne wspólne przedsięwzięcia w UE – zaznacza Łukasz Wiśniewski, konsultant z warszawskiego biura Kearney.

Rząd Holandii (firmy z tego kraju są wiodącymi producentami urządzeń litograficznych do produkcji układów scalonych) w środę poinformował, że planuje nowe ograniczenia eksportu technologii półprzewodnikowych do Chin. Dołącza tym samym do starań Waszyngtonu, by ograniczyć chiński potencjał w branży chipów.

Kearney szacuje, że dzięki odbudowie ekosystemu półprzewodników wzrost PKB w Europie wyniesie do 85 mld euro, przy czym zostanie stworzonych nawet 20 tys. nowych miejsc pracy.

Recesja na rynku układów scalonych stała się faktem. Spowolnienie sprzedaży zaczęło się już w ub.r., a teraz – wedle prognoz ekspertów z Allianz Trade – będzie się pogłębiać w trzech kluczowych sektorach, które odpowiadają za 80 proc. rynku czipów. W branży elektroniki użytkowej spadki sięgną 6 proc., telekomunikacyjnej – 3 proc., a w technologiach obliczeniowych aż 12 proc. – przewidują najnowsze analizy.

Walka z niedoborami

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Biznes
„Rzeczpospolita” po raz drugi przyzna — Orły ESG
Biznes
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Biznes
Menedżerowie kluczowych spółek: bilans akcesji do UE jest korzystny
Biznes
Polska po akcesji do UE stała się potęgą w produkcji sprzętu AGD
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO