Producent obuwia lekkiego pod markami Wojas, Relax i Bartek oraz obuwia dla wojska – notowana na warszawskiej giełdzie spółka Wojas z Nowego Targu – jak wiele innych firm publicznych o tej porze roku opublikował właśnie sprawozdanie finansowe za miniony kwartał.

Oprócz danych o wynikach sprzedaży pokazał również, w co inwestuje. Jak się okazuje, obuwnicza firma kontrolowana przez Wiesława Wojasa postanowiła zainwestować w tym roku… w budynek uzdrowiskowo-sanatoryjny w Rabce Zdrój.

Szczegółów na temat tego zakupu w sprawozdaniu nie podała. Z wyjaśnień, które uzyskaliśmy od Sławomira Strycharza, odpowiedzialnego za finanse Wojasa, wydatek ten stanowił w tym roku ponad 60 proc. wydatków inwestycyjnych nowotarskiej firmy. W sumie w ciągu trzech kwartałów br. przeznaczyła na różne cele nieco ponad 8 mln zł, a zakup obiektu wypoczynkowego, wg. Strycharza kosztował 5 mln zł, a do transakcji doszło w maju.

Czytaj więcej

Inflacja spadła pierwszy raz od lutego. Dane GUS poniżej najniższych szacunków

Dla porównania, po trzech kwartałach br. Grupa Wojas miała 13,8 mln zł zysku netto przy przychodach w wysokości 224,4 mln zł. Jaj kapitał własny dochodził do 100 mln zł.

Zapewne właśnie ze względu na to, że pieniądze wydane na zakup nieruchomości w relacji do kapitału własnego stanowią relatywnie mały odsetek, spółka nie informowała o tym do tej pory. Nie zrobiła tego, mimo że inwestorzy mniejszościowi firm notowanych na giełdach przykładają spore znaczenie do tego, w jaki sposób przedsiębiorstwa lokują pieniądze. Szczególnie wtedy, gdy decydują się na inwestycje gotówkowe w coś co nie stanowi ich podstawowej działalności.

Oprócz „spa” Wojas zainwestował w br. w budynek o charakterze produkcyjnym.

Sławomir Strycharz zapewnia, że obie nieruchomości mają spory potencjał wzrostu wartości. - Na tę chwilę obiekt w Rabce jest wynajmowany - podaje. Nie zdradza natomiast, od kogo spółka kupiła nieruchomość.

Wojas w przeszłości inwestował już nieruchomości o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjnym. Miał w portfelu udziały w spółce Termy Chochołowskie, które sprzedał w 2017 r. za 25 mln zł. W 2019 r. okazało się, że zmienił zdanie i zamierzał odzyskać własność na drodze sądowej. To, że złożył pozew w tej sprawie przemilczał w oficjalnych raportach wysyłanych na giełdę, co nie spodobało się jednemu z mniejszościowych akcjonariuszy. Ostatecznie Wojas wycofał pozew z sądu, ale zaznaczał, że z roszczenia nie rezygnuje.

Inwestycje w nieruchomości nie związane z podstawowym biznesem prowadzi także inna spółka publiczna z sektora odzież i obuwie – łódzkie Monnari Trade.