Zalecenie inwestycyjne zaktualizowano ze względu na podniesienie spodziewanej ceny sprzedaży węgla (wzrost o 6 proc., 7 proc. i 6 proc. w okresie 2016-2018).
Na cenę docelową miał wpływ również prognozowany wzrost wielkości dostaw (wzrost o 6 proc. rdr, 2 proc. i 7 proc. w okresie 2016-18) oraz niższa amortyzacja, która przekłada się na wzrost zysku netto, odpowiednio o 38 proc., 12 proc. i 49 proc. w okresie 2016-2018.
Mimo to, analitycy Haitong Bank uznają za niepokojącą możliwość włączenia Bogdanki z Katowickim Holdingiem Węglowym, który jest drugim co do wielkości producentem węgla w Polsce.
Ich zdaniem, może to w przyszłości ograniczyć perspektywy wzrostu, jak również stopę dywidendy.
- Obecnie rząd powtarza, że Bogdanka pozostanie odrębnym podmiotem i nie dojdzie do połączenia operacyjnego z Katowickim Holdingiem Węglowym. Analitycy Haitong uważają jednak, że nawet ryzyko włączenia do mniej efektywnej grupy górniczej może stanowić zagrożenie dla akcjonariuszy ze względu na przesunięcie przepływów pieniężnych ze zdrowszej Bogdanki do słabszego Katowickiego Holdingu Węglowego, co z kolei obniży perspektywy dywidendy w kolejnych latach – napisano w raporcie.