Mordaszow jest największym udziałowcem huty Siewierstal PJSC i został objęty sankcjami przez Unię Europejską, Wielką Brytanię i USA po inwazji Rosji na Ukrainę. Jego megajacht Nord o długości 465 stóp (142 metrów) przepłynął we wtorek na północ od Banda Aceh w Indonezji i ma przybyć do Kapsztadu 9 listopada, jak wynika z danych śledzenia statków zebranych przez Bloomberg.

Czytaj więcej

Unia przyjęła siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Bez ograniczeń dla rolnictwa

Geordin Hill-Lewis, burmistrz Kapsztadu i członek głównego opozycyjnego Sojuszu Demokratycznego, wezwał władze do cofnięcia zezwolenia na wpłynięcie jachtu do portu w tym mieście. Jednak rząd w Pretorii, który w marcu wstrzymał się od głosu w ONZ potępiającego inwazję Rosji na Ukrainę, odrzucił ten wniosek.

„Republika Południowej Afryki nie ma prawnego obowiązku przestrzegania sankcji nałożonych przez USA i UE” – powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Cyrila Ramaphosy Vincent Magwenya. „Nie mamy powodu, aby uniemożliwić mu wstęp do RPA” - dodał.

„Zobowiązania RPA w odniesieniu do sankcji odnoszą się tylko do tych, które zostały przyjęte przez ONZ” – powiedział Magwenya. „Obecnie nie ma sankcji nałożonych przez ONZ na konkretną osobę” - dodał.

Aleksiej Mordaszow, trzecia najbogatsza osoba w Rosji, przebywa w Moskwie, poinformował w zeszłym tygodniu rzecznik miliardera i odmówił komentarza na temat tras jachtu – informuje Bloomberg.