Spotkał się tam z szefami firm inżynieryjnych i studentami uczeni technicznych. Nie ukrywał, że rosyjskie firmy muszą się do tego dobrze przygotować, tak aby pozajmować wszystkie najbardziej atrakcyjne nisze rynkowe. Przyznał jednocześnie, że z jednym będzie problem: z silnikami do samolotów pasażerskich. — Z silnikami do maszyn wojskowych doskonale radzimy sobie sami — przekonywał prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Rosjanie mocniej pokochali Białoruś. Nowy kierunek turystyki

— Ważne jest to, by firmy rosyjskie dominowały we wszystkich branżach. Właśnie w tej chwili mamy czas, chwilę wytchnienia bez zagranicznej konkurencji, wykorzystajmy więc go maksymalnie. To sam zachód stworzył nam taką okazję. Ci, którzy źle nam życzą nie mają nawet pojęcia, jaką przysługę nam oddali. A teraz zmusili Rosjan rozleniwionych i spoczywających na laurach z powodu wysokich cen bogactw naturalnych, abyśmy zaczęli rozwijać najbardziej zaawansowane technologie — dodał Władimir Putin.

Przyznał jednocześnie, że w jednej dziedzinie będzie trudno, ponieważ Rosja nigdy nie była w stanie produkować nowoczesnych silników do samolotów pasażerskich. — No cóż, oczywiście łatwiej i taniej było kupować Boeingi i Airbusy. I jeśli już teraz nie weźmiemy się za ich produkcje, nie będziemy w stanie zrobić tego nigdy. Zachodnie sankcje, to prawdziwe szczęście w nieszczęściu — powiedział.

Prezydent przypomniał jednocześnie, że sankcje nałożone na Rosję „zmusiły” Ministerstwo Transportu, aby wydało decyzje o zatrzymaniu przez rosyjskich przewoźników samolotów należących do zachodnich firm leasingowych.

Czytaj więcej

Turcy odwracają się od Rosji? Erdogan chce LNG ze Stanów Zjednoczonych

— Musiały został zatrzymane, ponieważ w resorcie uznano, że firmy leasingowe nie mają prawa do wycofania tych maszyn z naszego rynku. Bo umowy leasingowe jeszcze nie wygasły, więc Ministerstwo Transportu nie mogło pozwolić, aby odleciały one z Rosji jeszcze przed wygaśnięciem umów. No, ale ile lat te samoloty jeszcze polatają? Rok? Dwa? Trzy? I to jest właśnie nasz czas na wyprodukowanie własnych samolotów z nowoczesnymi silnikami. To nie będzie proste. Bo jakość samolotów, które już mamy, niestety nie jest najwyższa. I chodzi mi tutaj przede wszystkim o silniki — tłumaczył Władimir Putin.

Jego zdaniem znacznie łatwiej byłoby takie silniki kupić niż porywać się na ich produkcję. — Ale kiedy zechcemy kupić samolot od zagranicznego producenta, automatycznie zamknie się rynek dla rosyjskich firm, które w tej chwili są niekonkurencyjne. Niestety od czasów Związku Radzieckiego nie byliśmy w stanie wyprodukować nowoczesnych silników do samolotów pasażerskich. Mimo, że nasze silniki do maszyn wojskowych są najlepsze na świecie. Ale napęd dla samolotów pasażerskich, to zupełnie inna historia. Tutaj wymagania są zupełnie inne – przyznał prezydent Rosji.