„Będziemy na was czekać” – powiedział gazecie „Bild” minister Vasilis Kikilias. – My Grecy z wielką przyjemnością powitalibyśmy niemieckich emerytów, którzy chcą zasmakować ‘śródziemnomorskiej zimy' z grecką gościnnością, łagodną pogodą i wysokiej jakości usługami” - dodał Kikilias.

Podobne zaproszenie skierował do Niemców Panagiotis Simandirakis burmistrz portowego miasta Chania z greckiej wyspy Kreta, mówiąc: „Zapraszamy każdego Niemca, który chce tu przyjechać i zamieszkać tej zimy z dala od kryzysów”. Kreta jest odpowiednia, „aby przetrwać kryzysową zimę” - powiedział tabloidowi „Bild” Simandirakis. U nas nie ma potrzeby ogrzewania domu. Żaden Niemiec nie będzie musiał marznąć w Grecji - zapewnił burmistrz Chanii.

W związku z pracami konserwacyjnymi wstrzymano transport gazu z Rosji do Niemiec gazociągiem Nord Stream 1. Jego przegląd powinien potrwać około 10 dni, ale władze w Berlinie obawiają się, że Rosja może już nie wznowić transportu surowca. Groźba braku gazu i wezwania do oszczędzania energii niepokoi wielu Niemców.

Czytaj więcej

Nord Stream 1 już nie ruszy? Gazprom straszy Niemcy