Sędzia David Jones zgodził się, by Revlon, który wystąpił o ochronę przed roszczeniami wierzycieli, zaciągnął doraźną pożyczkę 375 mln dolarów na rozwiązanie problemu dostaw materiałów i surowców, bo inaczej nie będzie w stanie zapewnić sprzedaży swych kosmetyków przed świętami w grudniu.

Robert Caruso wynajęty przez firmę do jej restrukturyzacji wyjaśnił w sądzie, że większość dostawców wstrzymała swe wysyłki, wcześniej zgadzali się na zapłatę po 75 dniach po dostawie, teraz wielu żąda pieniędzy za dostarczone towary albo zaliczek na poczet nowych dostaw. Bez dostępu do surowców i materiałów Revlon nie uruchomi sprzedaży, a brak gotówki nie rozwiąże kwestii dostaw. Obecnie jest w stanie wykupić 70 proc. zamówień, norma w branży wynosi 90-95 proc. — wyjaśnił. „Np. na jedną szminkę potrzeba 35-40 surowców i komponentów, a każdy jest ważny. Gdy ich w firmie brak, to rośnie walka o zdobycie dostępnych” — wyjaśnił w dokumencie dla sądu.

Revlon dostanie 300 mln dolarów na codzienną działalność, a 75 milionami spłaci dług zagranicznym filiom, nie objętym postępowaniem upadłościowym. Firma wystąpiła w sądzie o pomoc 575 mln dolarów, o zgodę na pozostałe 200 mln będzie starać się w lipcu.

Czytaj więcej

Znana marka kosmetyków Revlon bankrutem. Chroni się przed wierzycielami

Sędzia Jones wyjaśnił wierzycielom, krytykującym warunki pożyczki, że wolałby „lepszą i mniej problematyczną pomoc Revlonowi, ale jest przekonany, że proponowana pożyczka jest najlepszą dostępną opcją”.

Revlon wystąpił o ochronę przed wierzycielami z art 11. ustawy o upadłościach kodeksu handlowego, bo żądania dostawców uniemożliwiły mu obsługę zadłużenia na 3,5 mld dolarów.

Firmę założyli w 1932 r. bracia Charles i Robert Revson oraz Charles Lachman. Zaczęli od sprzedawania lakieru do paznokci. W 1985 r. firmę przejęła MacAndrews & Forbes, do dziś kontrolny udziałowiec należący do Rona Perelmana, od 1996 r. jest notowana na giełdzie. W 2016 r. Revlon kupił Elizabeth Arden (preparaty do pielęgnacji skóry) za 870 mln dolarów, jest też właścicielem linii perfum Britney Spears Fragrances i Christina Aguilera Fragrances.

Biznesowy kanał ET Now podał, że indyjski konglomerat Relliance Industries rozważa możliwość kupna Revlonu w Stanach, bo w ostatnich miesiącach zainteresował się modą i środkami higieny osobistej w ramach dywersyfikacji działalności.