Globalne wydatki na IT w 2022 r. mają wynieść 4,4 bln dol., co oznaczać będzie 4-proc. dynamikę względem 2021 r. – prognozuje instytut badawczy Gartner. Na przyszły rok zakłada wzrost o 1,5 pkt proc. mocniejszy, wynoszący 5,5 pkt. Polskie firmy świadczące usługi IT zamierzają rosnąć zdecydowanie szybciej niż rynek.
Niektóre już podały wyniki finansowe za pierwszy kwartał. Choć tradycyjnie nie jest to dla branży informatycznej okres żniw, to rezultaty wyglądają stosunkowo dobrze. W Comarchu przychody ze sprzedaży produktów i usług wyniosły ponad 416 mln zł, co oznacza ponad 8-proc. wzrost rok do roku. Portfel zamówień krakowskiej grupy jest o prawie 13 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
– Większa dynamika wzrostu, powyżej 10 proc., przypadała na backlog z zagranicy, a około 5 proc. wzrostu portfela to nowe zamówienia z Polski – poinformował wiceprezes Comarchu Konrad Tarański. Eksport stanowi niemal 60 proc. całkowitych przychodów krakowskiej grupy.
Jeszcze wyższy odsetek sprzedaży zagranicznej przypada na Asseco Poland. Ta największa krajowa firma IT wyniki za pierwszy kwartał opublikuje w najbliższą środę. Swój biznes buduje na wzroście organicznym i akwizycjach. W ubiegłym roku do grupy dołączyło 18 nowych spółek działających na rynku izraelskim, europejskim i amerykańskim.
Ambitne plany zagranicznej ekspansji ma wrocławski Spyrosoft, czyli grupa przedsiębiorstw tworzących oprogramowanie na zamówienie. Około 88 proc. jej przychodów pochodzi z kontraktów zawieranych z klientami zagranicznymi, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Firma bardzo mocno urosła w I kwartale.