Białoruś zakazała sprzedaży słynnej powieści George’a Orwella „1984”. Wszystkie wydania książki mają zostać wycofane z rynku, a raport z realizacji wykonania należy przekazać władzom do 19 maja. O nowym rozporządzeniu białoruskich władz poinformowała gazeta „Nasza Niwa”.

Powieść George’a Orwella, której sprzedaży właśnie miała zakazać Białoruś, opisuje społeczeństwo totalitarne, którego mieszkańcy pozbawieni są praw obywatelskich, prawa do prywatności i indywidualności. W społeczeństwie panuje kult Wielkiego Brata, a od członków Partii wymaga się pełnego i bezkrytycznego poddania się władzy. Część społeczeństwa, tzw. prole ogłupiana jest za pomocą masowej propagandy i utrzymywania w stanie ubóstwa na poziomie wymagającym ciągłej walki o byt. Cytaty z powieści będące hasłami Partii – „Wojna to pokój”, „Wolność to niewola” czy „Wielki Brat czuwa” stały się wręcz idiomami obecnymi w języku i w dyskursie politycznym.

Powieść ta była zakazana w dawnym Związku Radzieckim, którego częścią była Białoruś. Pierwsze białoruskie wydanie ukazało się w 1992 roku, a w ostatnim czasie powieść wznawiano w 2020 i 2021 roku. Ostatnie wydania były bestsellerami – w państwowej sieci księgarni Belkiniga najnowsze wydanie zajmowało 4 miejsce.

Według informacji białoruskiej gazety władze Białorusi aresztowały wydawcę powieści Andrieja Januszkiewicza.

„1984” była również zakazana w Polsce w czasach PRL. Uważano wówczas, że powieść jest krytyką komunizmu. Co ciekawe, powieść ta była również na cenzurowanym w USA, gdzie uważano ją za prokomunistyczną.