Do końca lipca rząd chce przedłużyć program obniżenia podatku VAT na żywność i benzynę – powiedziała minister Semeniuk. To zdaniem minister jest pomysł rządu na obniżenie cen benzyny w Polsce oraz sposób na zapanowanie nad inflacją.

Olga Semeniuk zapewniła, że rząd walczy z inflacja, ale w związku z wojną w Ukrainie nikt nie potrafi przewidzieć sytuacji ekonomicznej w Europie. „Kiedy inflacja spadnie do poziomu 6-7 proc.? To jest wieloletnie spuszczanie tej inflacji. Zobaczymy, jak będzie wyglądała dalej wojna” – powiedziała w Radiu ZET minister rozwoju i technologii. Inflacja w Polsce wynika z czynników zewnętrznych - powiedziała Semeniuk, dodając, że rząd PiS nie ma wpływu na inflację w Polsce.

Według minister to opozycja jest winna inflacji w Polsce. - Donald Tusk od kilku tygodni próbuje stać się ekonomistą opozycji. Wraz z poseł Leszczyną i poseł Lubnauer próbuje opowiadać o ekonomii. Próbuje sprzedawać programy – uważa Olga Semeniuk.

- 14. emerytura to program potrzebny i na pewno z niego nie zrezygnujemy – zapewniła Semeniuk.

- Ja patrzę na PiS jak na obrazek, ponieważ zgadzam się z programem tej partii a premier Mateusz Morawickie jest jej wiceprzewodniczącym – powiedziała w Radiu ZET Olga Semeniuk, na pytanie czemu wpatruje się w premiera jak w obrazek a krytykuje działania opozycji i Donalda Tuska.

Pytana o „Mieszkanie bez wkładu własnego”, wiceminister rozwoju szacuje, że z programu może skorzystać ok. 60 tys. osób. BGK będzie honorować od 10 do 20 proc. wkładu własnego do wysokości 100 tys. złotych. Semeniuk powiedziała też, że rząd rozmawia o możliwości wprowadzenia stałego oprocentowania kredytów hipotecznych, które ma być bezpieczniejsze dla rynków i kredytobiorców.