ONZ uprzedziła, że w 2030 r. wystąpi niedobór 40 proc. wody, jeśli do tego czasu nie zmienią się sposoby korzystania z niej i metody produkcji, a ryzyka wodne — powodzie, susze, skażenia — będą coraz poważniejszym problemem dla firm w najbliższej dekadzie. Najbardziej powszechnymi skutkami wymienionymi przez CDP będą malejąca produkcja, rosnące koszty i mniejsze przychody. CDP zbiera dane, aby informować o decyzjach inwestycyjnych firmy finansowe, które zarządzają aktywami za ponad 130 bln dolarów — pisze Reuter.

W pierwszym takim opracowaniu CDP i Planet Tracker dokonały analizy informacji przekazanych do ankiety o bezpieczeństwie w zakresie wody przez 1112 firm; 69 proc. z nich wskazało, że istnieje poważny wpływ wody na ich działalność. Z 337 instytucji finansowych notowanych na giełdzie, które przesłały dane do CDP, 33 proc. stwierdziło, że nie ocenia swego narażenia na związane z tym ryzyko mogące mieć różne formy: grzywny, inne należności, pozwy akcjonariuszy, brak możliwości ubezpieczenia się.

Nie doceniając tego ryzyka banki, inwestorzy i ubezpieczyciele mogą przyznawać za duży kapitał firmom i konkretnym projektom, co w ostateczności okaże się nieekonomiczne i doprowadzi do „utknięcia” aktywów i inwestycji albo do ich umorzenia. — Instytucje finansowe muszą zrozumieć, w jakim stopniu są narażone na takie ryzyko i podejmować natychmiast działania, zanim będzie za późno — stwierdziła Cate Lamb, dyrektorka CDP ds. bezpieczeństwa wody.

CDP przeanalizowała objętą ryzykiem sumę 225 mld dolarów w podgrupie 499 największych firm i przedstawiła prognozę finansową potencjalnych kosztów z tym związanych. Ich wartość byłaby większa dla wszystkich firm na świecie. Kryzys w dostępie do wody przysparza już miliardowych strat w dolarach — ocenia CDP i wskazuje na odpisy na to koncernów naftowych, firm energetycznych, w sektorach wydobywczych.

CDP i Planet Tracker zebrały też instytucje państwowe i publiczne najbardziej związane — poprzez udziały lub przyznane kredyty — z 42 firmami na świecie najbardziej zależnymi od korzystania z wody. Okazało się, że 20 najbardziej narażonych na ryzyko miało łączny kapitał własny 2,7 bln dolarów, a w ciągu ostatniej dekady pożyczyły 2,5 bln dolarów. Firmy te mają też do spłaty w ciągu najbliższych 5 lat ok. 327 mld dolarów pożyczek.