Ponadpartyjna grupa prawodawców chce ograniczyć dostęp Władimira Putina do rosyjskiej „góry złota” czyli rezerw tego kruszcu w Bonku Rosji. Rezerwy złota w Rosji wyceniane są na niemal 130 mld dolarów. Projekt ustawy, która ma wprowadzić blokadę, przygotowali kongresmeni zarówno z Partii Demokratycznej jak i Republikańskiej. Chodzi o to by jeszcze bardziej zwiększyć presję finansową, utrudniając Moskwie wykorzystanie złota do podtrzymywania spadającego kursu rubla.

„To zacisnęłoby finansową pętlę” - powiedział CNN niezależny senator Angus King z Maine.

Ustawa, wprowadzona do amerykańskiego parlamentu przez Angusa Kinga, republikańskiego senatora Johna Cornyna z Teksasu, Republikanina Billa Hagerty'ego z Tennessee i demokratkę z New Hampshire Maggie Hassan, nałożyłaby wtórne sankcje na wszelkie amerykańskie podmioty, które świadomie dokonują transakcji lub transportują złoto z rosyjskiego banku centralnego. W podobny sposób karano by amerykańskie podmioty, które fizycznie lub elektronicznie sprzedają złoto w Rosji.

„Proponujemy odcięcie jeszcze jednej drogi i zwiększenie presji finansowej, aby skłonić ich do zaprzestania tej brutalnej kampanii na Ukrainie” – powiedział King CNN. Senator Cornyn powiedział, że sankcje będą skierowane przeciwko podmiotom, które „pomagają Rosji finansować wojnę poprzez kupowanie lub sprzedawanie krwawego złota”. „Złoto jest częścią funduszu, który Putin zbudował w oczekiwaniu na sankcje” – powiedział King.

Według rosyjskiego banku centralnego na koniec czerwca zeszłego roku Bank Rosji posiadał złoto o wartości 127 miliardów dolarów, co stanowiło 21,7 procent wszystkich aktywów. W praktyce złoto odgrywa dziś jeszcze większą rolę, ponieważ Zachód skutecznie zamroził większość zagranicznych rezerw walutowych banku centralnego. Według niedawnego raportu rosyjskiego banku centralnego złoto jest przechowywane w skarbcach na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Urzędnicy Białego Domu nie odpowiedzieli na pytanie CNN, czy administracja popiera ponadpartyjne ustawodawstwo dotyczące złota.

Czytaj więcej

MFW: Bankructwo Rosji nie jest już nieprawdopodobne