Udział w imprezie, która odbędzie się 26–28 października, koordynowanej przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego, potwierdziło 400 uczestników: polityków, w tym przedstawicieli resortu obrony, prezesów firm zbrojeniowych, organizacji pozarządowych i ekspertów.
Konferencje i spotkania
Tradycyjnie Warsaw Security Forum oferuje znawcom tematyki międzynarodowego bezpieczeństwa możliwość dyskusji podczas otwartych sesji i sposobność wymiany myśli, prezentacji nowych koncepcji i wizji podczas licznych seminariów i paneli. Cechą Forum jest też tworzenie przez organizatorów warunków do odbywania ekskluzywnych spotkań w gronie specjalistów, aranżowanie bezpośrednich kontaktów menedżerów z wojskowymi strategami i administracyjnymi decydentami, a także tworzenie platform do konfrontacji koncepcji i poglądów analityków i ekspertów.
– Tym razem podczas paneli poświęconych polityce międzynarodowej dużo czasu zamierzamy poświęcić na ocenę i analizy dorobku lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Atlantycka koalicja patrzy na Wschód, podsumujemy ten strategiczny manewr sojuszu – mówi Wojciech Dzięgiel, szef Komitetu Organizacyjnego Warsaw Security Forum.
Zachęca, by zwrócić uwagę na cały blok spotkań poświęcony zagadnieniom kluczowym dla południowej flanki NATO – terroryzmowi, sprawie uchodźców, czy strategicznie ważnym kwestiom transportu i dystrybucji surowców energetycznych. Udział w debacie potwierdzili przedstawiciele m.in. Izraela, Iranu i Iraku.
Broń przyszłości
Motywem przewodnim całej serii konferencji i spotkań zatytułowanych „Security Beyond the Horizon", z udziałem przedstawicieli firm zbrojeniowych, będzie w tym roku rozwój obronnych technologii przyszłości. Eksperci i konstruktorzy czołowych koncernów, takich jak BAE System, Lockheed Martin, Raytheon, Thyssen Krupp Marine Systems, Saab, Kongsberg czy izraelski Rafael, a także Polska Grupa Zbrojeniowa, mają uchylić drzwi do swych laboratoriów i biur konstrukcyjnych i zdradzić, nad czym w tajemnicy pracują. – Zamierzamy, oczywiście jeśli producenci nam na to pozwolą, pokazać próby szukania w firmach zbrojeniowych technologicznych odpowiedzi na bliższe i te bardziej odległe militarne zagrożenia – mówi dyr. Dzięgiel.