Szacunkowy koszt 70 rakiet JASSM ER to ok 200 mln dol. (830 mln zł).
Oprócz bojowych pocisków Polska zamówi rakiety testowe i ćwiczebne a do tego dwa symulatory uzbrojenia, pakiet modernizacyjny samolotów F16 który umożliwi integrację broni ze statkiem powietrznym, przenoszącym pociski, a także kontenery do ich przechowywania, części zamiennie i narzędzia, dokumentację techniczną. Transakcja przewiduje też pakiet szkoleniowy dla obsługi technicznej oraz inne elementy programu logistycznego.
Broń wzmacniająca bezpieczeństwo
Jak podkreśla komunikat DSCA, proponowana sprzedaż Polsce rakiet JASSM-ER przyczyni się do wzmocnienia jej bezpieczeństwa ale też bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i sojuszników z NATO. Zdaniem USA Polska nadal jest bowiem ważnym motorem stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie Środkowej. Proponowana sprzedaż wzmocni także bieżące zdolności i przeciwdziałanie przyszłym zagrożeniom dla Polski ze strony lotniczych i lądowych środków uzbrojenia przeciwnika. Pozwoli na zwiększenie zdolności przeprowadzenia ataku powietrze-ziemia i swojego udziału w przyszłych operacjach wojskowych NATO. Komunikat podkreśla również, że rakiety nie zmienią podstawowego układu sił w regionie.
Jeśli przyszły kontrakt zostanie sfinalizowany Polska będzie pierwszym poza US Army użytkownikiem przenoszonych przez samoloty F-16 superpocisków manewrujących zdolnych do niszczenia strategicznych obiektów z odległości ponad 900 km. - Intensywnie pracujemy nad uzgodnieniem międzyrządowej umowy w sprawie JASSM ER jeszcze w tym roku – mówi gen. Adam Duda szef Inspektoratu Uzbrojenia MON.
Jerzy Gruszczyński ekspert militarny i szef pisma Lotnictwo Aviation International przypomina, że po kilkuletnich staraniach polski rząd już w 2014 r uzyskał zgodę Kongresu USA na zakup 40 pocisków AGM 158A JASSM w wersji podstawowej czyli o zasięgu 370 km. Podpisany wówczas kontrakt wart ok. 250 mln dol. przewiduje dostawy pierwszych skrzydlatych rakiet w przyszłym roku. W ramach umowy Lockheed ma dostarczyć oprogramowanie i przystosować systemy pokładowe polskich wielozadaniowych odrzutowców F16 do operacyjnego użycia broni samosterującej a także zwiększenia odporności maszyn na oddziaływanie wrogich środków walki radioelektronicznej.