Reklama
Rozwiń

Łukoil sprzedaje diamenty

Paliwowy gigant z Rosji sprzedał swój diamentowy biznes za 1,45 mld dol..Kupującym jest rosyjska grupa bankowa.

Aktualizacja: 02.12.2016 18:48 Publikacja: 02.12.2016 18:01

Łukoil sprzedaje diamenty

Foto: Bloomberg

Łukoil poinformował o zawarciu umowy sprzedaży swojej spółki z Archangielska wydobywającej i produkującej diamenty i brylanty. Cena transakcji to 1,45 mld dol., kupującym jest Holding Odkrycie. Firma posiada m.in. jeden z najdynamiczniej rozwijających się banków na rynku rosyjskim.

Spółka z Archangielska zajmuje się pracami wydobywczymi ze złoża im. Griba w obwodzie archangielskim. Zostało ono odkryte w 1995 r. Zasobność oceniana jest na 98,5 mln karatów, plan na ten rok to 4,5 mln karatów. Dwa lata temu ruszył tam kombinat wydobywczy o mocy przerobowej 4,5 mln ton rudy rocznie

Archangielskie złoże jest drugim obszarem wydobycia diamentów w Rosji po Jakucji, gdzie króluje największa rosyjska firma diamentowa (i druga na świecie) - Alrosa. Łukoil przez 15 lat pozostawał w sporze sądowym z kanadyjską firmą Archangel Diamond Corporation (ADC) przypomina gazeta RBK.

Kanadyjczycy starali się uzyskać od Rosjan 4,8 mld dol. odszkodowania za niedotrzymanie umowy o licencji na inne złoże diamentow jako rekompensatę za kanadyjskie inwestycje pod Archangielskiem.

W listopadzie Sąd Najwyższy USA zdecydował, że pozew ADC wobec Łukoilu nie może być rozpatrzony w USA. To była siódma instancja rozpatrująca sprawę i ta decyzja jest ostateczna.

Wagit Alekpierow prezes i główny udziałowiec Łukoilu jeszcze w 2012 r zapewniał, że wydobycia diamentów jest bardzo zyskowne, ale nie ma związku z profilem działalności Łukoilu.

Transakcja z Otkrycie ma zostać zamknięta do końca I kw 2017 r.

Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam