Aktualizacja: 28.12.2016 22:10 Publikacja: 28.12.2016 22:00
9 zdjęć
ZobaczFoto: Suzuki
To już czwarta generacja popularnego modelu z Japonii. Od 2004 roku aż do teraz sprzedano na całym świecie ponad 5,3 mln sztuk tego modelu. Od 4 stycznia będzie dostępny w Japonii, a kilka miesięcy później pojawi się w europejskich salonach. Premiera na Starym Kontynencie odbędzie się na targach w Genewie.
Nowy Swift będzie dostępny w Japonii w 7 wersjach wyposażenia, a pod maską znajdziemy trzy wersje silnikowe. Bazową jednostką będzie wolnossący motor 1.2 VVT, który będzie także dostępny w wersji z systemem SHVS (mild hybryda). W oszczędnym wariancie zamontowano alternator zespolony z rozrusznikiem. Wspiera on silnik podczas ruszania i przyspieszania, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić ok. 0,4 litra paliwa na sto kilometrów.
Portugalia planowała zastąpić posiadane amerykańskie myśliwce F-16 nowszymi F-35, ale po ostatnich wypowiedziach i działaniach Donalda Trumpa rozważy zakupy od europejskich producentów.
W czwartek napisaliśmy, że belgijska prokuratura wszczęła śledztwo sprawdzające, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim. Są nowe fakty w tej sprawie.
Kilku rosyjskich bogaczy zostało wykreślonych z listy sankcyjnej Unii Europejskiej. Wciąż jest na niej jednak prawie 2400 osób i firm z Rosji. W tym oligarcha Michaił Fridman, którego usunięcie z listy stanowiło główny element kolejnego szantażu Węgier wobec UE.
Grupa Niewiadów ogłosiła, że podpisała umowę na zakup dwóch linii do elaboracji, czyli upraszczając - napełniania pocisków materiałami wybuchowymi. Działalność ma ruszyć na koniec 2026 r. Wartość inwestycji to prawie 60 mln zł.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Poczta Polska przewiduje, że za jakiś czas w naszych skrzynkach na listy nie znajdziemy już papierowego awizo. Zastąpić ma go wdrażany na coraz szerszą skalę system e-Doręczeń. Poczta zachęca do korzystania z niego i chwali jego liczne zalety.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Luty 2025 roku przyniósł zastopowanie długotrwałego, trwającego nieprzerwanie przez 19 miesięcy wzrostu importu używanych samochodów.
Przemysł samochodowy ma poprawić konkurencyjność, zwłaszcza wobec Chin. Największe ugrupowanie w europarlamencie domaga się cofnięcia zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 r.
Elektryfikacja transportu wymaga sporych inwestycji. Producenci sięgają do kieszeni przewoźników.
Państwo dofinansowuje budowę ładowarek, sieci zasilających oraz zakup elektrycznych ciężarówek.
Operatorzy po raz kolejny dokonują korekt swoich cenników. W lutym najlepszym tego przykładem był Lidl czy Polenergia eMobility. Sprawdzamy ile aktualnie kosztuje ładowanie auta elektrycznego.
Wielkopolski producent autobusów dostarczy w przyszłym roku trolejbusy do Vancouver. To jedno z największych zamówień w historii firmy.
Polski rynek motoryzacyjny przechodzi dynamiczne zmiany, a liczba rejestracji pojazdów niskoemisyjnych bije kolejne rekordy. W 2024 roku liczba nowo zarejestrowanych samochodów hybrydowych wzrosła o 34,63%, osiągając 197 951 sztuk, podczas gdy rejestracje pojazdów elektrycznych wyniosły 23 445 sztuk, notując niewielki spadek o 1,69% względem 2023 roku.
Mercedes wchodzi w kolejną fazę elektryfikacji. i tak nowe e-auta będą wyglądać jak modele spalinowe. Swojej elektrycznej wersji doczeka się najlepiej sprzedający się Mercedes na świecie - SUV GLC.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas