Przyznał, że każdy z nas, każdy Kowalski ma jakieś swoje tajemnice, które można ukraść z jego komputera. - To jest kwestia świadomości: czym jest szyfrowanie, do czego służy i przed czym nas chroni – mówił.
Surgowt podkreślił, że rozwiązań z tak wysokiej półki jak UseCrypt jest na świecie kilka. - Głównie są one własnością bardzo dużych koncernów amerykańskich. Nasze szyfrowanie jest typu end to end, czyli zaszyfrowane jest wszystko, zaczynając od komputera aż po serwer na którym te dane są przechowywane. Nasze rozwiązanie jest bardzo skuteczne. Nawet dobry haker sobie z tym nie poradzi – mówił.
- To nie jest tak, że dobry haker sobie ze wszystkim poradzi. Mógłby sobie z tym poradzić, ale potrzebuje odpowiednich narzędzi wartych miliony dolarów i sporo czasu. Wg naszych szacunków potrzeba minimum 15 lat z użyciem najlepszych możliwych narzędzi. Za 15 lat niech sobie radzi, bo my za 5 lat wprowadzimy kolejną generację, która przesunie ten czas o kolejne 15 lat – dodał.
Ochrona patentowa
Gość przyznał, że procedura ochrony patentowej jest niezwykle skomplikowana i niezwykle czasochłonna. - Jest to proces wieloletni związany z poważnymi nakładami finansowymi – mówił.
- Jeżeli mówimy o startupach to tych ludzi na to nie stać. Powinny być na to pieniądze wspierające tego typu innowatorów – dodał.
Zaznaczył, że ochrona myśli innowacyjnej jest niezwykle istotna ponieważ to jest know-how. - To jest ta wartość dodana z najwyższej półki, którą dobrze jest sprzedawać na całym świecie – ocenił.
- Jeżeli produkty tego typu nie są chronione to za chwilę pokażą się w innym kraju, pod inną nazwą, gdzie będzie zmienionych parę nieistotnych szczegółów. Potem polskie instytucje będą kupowały takie produkty płacąc za to wielokrotnie więcej, bo ktoś w Polsce nie pomyślał o ochronie patentowej – dodał Surgowt.