Gość skomentował najnowszy raport Deloitte „CFO Survey. Prognozy Dyrektorów Finansowych”.

Przyznał, że w Europie znacząco poprawiły się nastroje. - Poziom oceny niepewności gospodarczej w Europie nadal jest bardzo wysoki. Niemniej w stosunku do poprzedniego roku optymizm dyrektorów finansowych znacząco podniósł się w Europie. Natomiast w Polsce nieznacznie spadł – mówił.

- Wskaźnik liczby dyrektorów finansowych, którzy uważają, że ich przedsiębiorstwa będą w lepszej sytuacji finansowej w ciągu 12 miesięcy, w stosunku do dyrektorów, którzy uważają, że ta sytuacja będzie gorsza, w Polsce jest najniższy od 2013 r. W ciągu ostatnich 2 lat znacząco spadł. W Europie w ciągu ostatniego roku znacząco się podniósł – dodał.

Pniewski podkreślił, że nasi dyrektorzy finansowi czują się niepewnie.

- Kiedyś dyrektorzy obawiali się zmian geopolitycznych i kryzysów. Przez ostatnie 12 miesięcy najbardziej obawiają się rzeczy związanych z polityką wewnętrzną, przede wszystkim zmianami w prawie gospodarczym i podatkowym. To jest kluczowy czynnik, który przeszkadza wszystkim. Biznes tego nie lubi – mówił.

- Biznes nie lubi zmian, bo żyje w świecie, gdzie walczy o klienta z konkurencją, więc nie chce się zajmować rzeczami w obszarze warunków funkcjonowania – dodał.

Zaznaczył, że dyrektorzy obawiają się też wzrostu kosztów operacyjnych. - Najczęściej wymieniany jest wzrost kosztów wynagrodzeń – stwierdził.

- Problemem jest też brak wykwalifikowanych pracowników. Trzeba będzie zmienić sposób podchodzenia do zarządzania ludźmi – dodał.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Gość zauważył, że 29 proc. dyrektorów finansowych ocenia, iż jest duże ryzyko opuszczenia UE przez kolejne kraje.

Wzrost gospodarczy

Z badania wynika, że 72 proc. polskich dyrektorów finansowych prognozuje, że wzrost gospodarczy nie przekroczy w tym roku 2,5 proc.

- Dyrektorzy finansowi zwykle są blisko biznesu i widzą jak się rozwija sytuacja gospodarcza, jak są realizowane plany. Do tej pory przewidywali bardzo dobrze poziom wzrostu gospodarczego - mówił Pniewski.

Zaznaczył, że na rok 2017 większość dyrektorów finansowych patrzy sceptycznie.

Ponadto ponad połowa dyrektorów uważa, że sytuacja ich przedsiębiorstw się poprawi. - Rośnie wskaźnik apetytu na ryzyko. Uważają, że teraz jest dobry czas na zaciągnięcie większego ryzyka do bilansu. Ponad 50 proc. przedsiębiorstw planuje wzrost wydatków inwestycyjnych. Są to bardzo pozytywne wskaźniki - ocenił Pniewski.

- Co ciekawe, dyrektorzy finansowi w Europie uważają, że strategia wielu prędkości na kontynencie przyniesie większy sukces Unii Europejskiej. Uważają tak głównie przedstawiciele Niemiec, Holandii i Francji – podsumował.