Z końcem lutego PFR zakończył przyjmowanie wniosków o wsparcie z tarczy finansowej 2.0. Tarcza ruszyła w połowie stycznia. Inaczej niż tarcza finansowa 1.0, z której mogły korzystać wszystkie firmy z dużym ubytkiem przychodów, tarcza 2.0 była skierowana do firm z 54 branż, które w ocenie rządu najmocniej ucierpiały na skutek pandemii.

Gdzie trafiła tarcza

– Wielkość wsparcia udzielonego w ramach tarczy finansowej 2.0 jest zbliżona do tego, co zakładaliśmy. Ocenialiśmy, że sięgnie ono około 8 mld zł – mówił w poniedziałek Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Pieniądze z tarczy pomogły firmom zbudować bufor finansowy, który pozwoli im zachować płynność finansową – dodał.

Średnia kwota subwencji wypłaconej mikrofirmom to 81 tys. zł. Małe i średnie firmy dostały przeciętnie po 530 tys. zł. Ze wsparcia skorzystało przeszło 39,4 tys. mikrofirm i nieco ponad 6,8 tys. małych i średnich.

Najwięcej pieniędzy popłynęło do firm z branży gastronomicznej. Restauracje i inne placówki gastronomiczne dostały prawie 2,4 mld zł wsparcia. W sumie trafiło ono do blisko 15,6 tys. takich firm. Hotele i inne obiekty noclegowe dostały 1,5 mld zł wsparcia. Tu pieniądze trafiły do prawie 4,9 tys. firm. Przeszło 2,1 tys. firm z branży fitness i sportowej dostało 314 mln zł.

Firmy, które dostały wsparcie z tarczy finansowej 2.0, zatrudniają łącznie 352 tys. osób. PFR ma nadzieję, że te miejsca pracy uda się ochronić, bo przyznane subwencje będą umarzane pod warunkiem utrzymania zatrudnienia.

– Tarcza trafiła tam, gdzie powinna – przekonywał Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR. Tłumaczył, że największa część pomocy z tarczy finansowej 1.0 trafiła do firm z województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. W przypadku tarczy 2.0 pierwsze też było województwo mazowieckie, ale na drugie miejsce wysunęło się województwo małopolskie. Powiat tatrzański znalazł się na szóstym miejscu powiatów z najwyższym wsparciem. Wysoko znalazły się też powiat cieszyński i nowotarski. Wszystko to regiony żyjące w dużym stopniu z turystyki, które mocno ucierpiały na skutek lockdownu w najważniejszym dla nich sezonie zimowym.

PFR przypomniał, że firmom z 54 branż najmocniej dotkniętych skutkami pandemii przysługuje umorzenie subwencji przyznanych w ramach tarczy finansowej 1.0. To kolejne 7 mld zł. W sumie więc wsparcie dla firm z tych branż przyznane z obu tarcz PFR sięga 14 mld zł.

Pomoc z tarczy 2.0 trafiała na konta firm średnio w ciągu 72 godzin od złożenia wniosku. Firmy, którym PFR odmówił przyznania pomocy, mogą się jeszcze odwołać od tej decyzji. Mają na to czas do końca marca.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Co dalej

Szef PFR spodziewa się, że w ciągu tygodnia UE da zielone światło dla wypłaty wsparcia z tarczy 2.0 dla dużych firm. Jeśli tak się stanie, składanie wniosków o pomoc ruszy zapewne w przyszłym tygodniu.

– Liczymy, że pandemia zacznie się wycofywać i w maju, gdy końca dobiegną szczepienia osób z grup największego ryzyka, możliwy będzie powrót gospodarki do normalnego działania. Jeśli tak się nie stanie i rząd zdecyduje, że konieczne jest dalsze wsparcie dla firm, będziemy je wypłacać – powiedział Paweł Borys.