Sprawa nie jest łatwa i należy do czterech na 188 spraw koncentracyjnych, w których UOKIK wysunął tzw. "istotne zastrzeżenia". UPC Polska, spółka zależna amerykańskiego Liberty Global już ponad rok temu wystąpiła do urzędu antymonopolowego o zgodę na zakup jednego z największych konkurentów - Multimedia. Transakcja miała być warta pierwotnie około 3 mld zł. Tyle UPC miało przeznaczyć na zakup udziałów Multimediów i spłatę zadłużenia tej spółki (obligacje notowane są na rynku publicznym Catalyst).
Jak wynika jednak z informacji "Rzeczpospolitej" kształt transakcji może być ostatecznie inny niż zakładany przez strony transakcji.
Do tej pory UPC - aby uzyskać zgodę urzędu - zgodziło się sprzedać sieci z abonentami już nie tylko w 4, ale w 7 miastach, odpowiadający za 22-25 proc. całości biznesu. Ostatnie spotkanie poświęcone sprawie odbyć miało się w poniedziałek 4 grudnia.
Wiemy też, że ostatnie propozycje kablówki dotyczą takich miast jak Chełm, Lublin i Sopot. jak pisaliśmy UPC zaproponowało, że wniesie infrastrukturę i umowy abonenckie do osobnej spółki i sprzeda ją inwestorowi zewnętrznemu. Na udział w takiej transakcji liczy m.in. Netia, alternatywny operator, przejmowany dziś przez Cyfrowy Polsat.
Alternatywny pomysł ma na tę transakcję Urząd Komunikacji Elektronicznej, który zaproponował, aby UPC i Multimedia udostępniły sieć konurencji, a ceny klientów przejmowanej sieci zostały zamrożone.