Reklama
Rozwiń

Listy drożeją. Podwyżki cen na poczcie od stycznia

Od stycznia Poczta Polska zmieni ceny swoich usług i nie ma, co ukrywać – będzie drożej. Zmiany zostały już zaakceptowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Skala podwyżek wybranych pozycji w cenniku oscyluje w granicach od 2 do 11 procent. Co istotne, wzrosty dotyczą jedynie usług w obrocie krajowym. Wysyłka za granicę będzie po dotychczasowych cenach.

Publikacja: 17.12.2021 11:35

Listy drożeją. Podwyżki cen na poczcie od stycznia

Foto: PAP/Leszek Szymański

Poczta Polska (PP) wskazuje, że to pierwsza od trzech lat modyfikacja cennika. W ramach usług powszechnych korekta ma dotyczyć przesyłek listowych do adresatów w Polsce. Podwyżki od 1 stycznia 2022 r. operator tłumaczy rosnącymi kosztami pracy i transportu, ogólnoświatowym wzrostem cen surowców i kurczącym się rynkiem listów. PP argumentuje, że – jako operator wyznaczony – musi dostarczać przesyłki, co najmniej pięć dni w tygodniu i utrzymywać nierentowne placówki. Do tego musi inwestować, aby podnosić swoją konkurencyjność, m.in. w sektorze KEP (kurier, ekspres, paczka). W efekcie cena popularnych listów nierejestrowanych ekonomicznych, w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei opłata za przesyłkę poleconą priorytetową, w podstawowym formacie S (obejmującym kopertę, do której zmieści się złożona na pół kartka A4), zdrożeje o 10 gr. Dla statystycznego Polaka, który wysyła coraz mniej listów, będzie to oznaczało dodatkowy wydatek rzędu kilku złotych w skali całego roku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję