Reklama
Rozwiń

Pierwszy zestaw unijnych przepisów o zielonych inwestycjach

Unia Europejska przyjęła pierwszy zestaw przepisów o inwestycjach przyjaznych dla klimatu. W przyszłym roku określi, jaką działalność będzie można uznać za ekologiczną w poszczególnych sektorach, zwłaszcza w transporcie i budownictwie.

Publikacja: 09.12.2021 18:11

Pierwszy zestaw unijnych przepisów o zielonych inwestycjach

Foto: Adobe Stock

Pierwsza część nowego regulaminu finansowego zacznie obowiązywać od 1 stycznia, bo 8 grudnia o północy minął okres ich oceniania. Nowe przepisy ustalają kryteria środowiskowe inwestowania dotyczące odnawialnych źródeł, żeglugi i produkcji samochodów. Od 2026 r. za zielone będzie można uznawać tylko te pojazdy, które nie emitują spalin - pisze Reuter.

Ograniczając definicję zielonych inwestycji tylko do działań naprawdę przyjaznych dla klimatu Unia chce kierować pieniądze na projekty o małej emisji związków węgla i powstrzymać firmy albo inwestorów przed wygłaszaniem nieuzasadnionych twierdzeń. „To pomoże kierować zrównoważone środki finansowe na projekty i do firm, które pomagają osiągnąć nasze cele klimatyczne” - wyjaśniła na Twitterze komisarz ds. usług finansowych, Mairead McGuinness.

Kilkanaście krajów, m.in. Francja, Polska, Finlandia i Węgry oprotestowało nowe przepisy, ale nie miały niezbędnej większości do zablokowania ich - podali oficjele z Brukseli.

Bardziej delikatna politycznie część unijnego podręcznika dopiero pojawi się. Unia ma zdecydować w grudniu, czy uznać za zielone inwestowanie w gaz ziemny i energię jądrową. Decyzja w tej sprawie podzieliła kraje Unii, odroczono ją o rok, gdy trwał intensywny lobbying polityczny.

Frans Timmermans odpowiedzialny za kwestie klimatu stwierdził, że przepisy będą musiały uwzględniać, iż gaz i energetyka jądrowa są konieczne do osiągnięcia przez Unię zerowej netto emisji spalin w 2050 r. - Uważam, że powinniśmy znaleźć sposób uznania roli tych dwóch źródeł energii w okresie transformacji. Ale to nie czyni ich zielonymi - powiedział na imprezie portalu Politico.

Kraje będące zwolennikami energetyki jądrowej, np. Francja, powołują się na małą emisję CO2, a przeciwnicy ostrzegają przed skutkami radioaktywnych odpadów na środowisko. Gaz ziemny powoduje również podziały, jedne kraje twierdzą, że inwestowanie w gaz jest konieczne, aby pomóc im w odejściu od bardziej brudnego węgla, a drugie mówią, że uważanie tego paliwa kopalnego za zielone nie jest wiarygodne. Luca Bonaccorsi, dyrektor działu zrównoważonego finansowania w organizacji Transport&Environment powiedział, że uważanie gazu za zielony grozi „zniszczeniem wiarygodności całego unijnego programu zrównoważonego finansowania”.

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec