Reklama
Rozwiń

Panika na akcjach Biomedu. Koniec nadziei na polski lek na Covid?

Wyniki badania w sprawie potencjalnego leku na Covid wskazują na brak osiągnięcia celów projektu - wynika z informacji jakie podali członkowie konsorcjum, czyli Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Lublinie i Agencja Badań Medycznych.

Publikacja: 29.11.2021 10:34

Panika na akcjach Biomedu. Koniec nadziei na polski lek na Covid?

Foto: Adobe Stock

Biomed jest dziś „liderem” spadków na warszawskiej giełdzie. Około godz. 10 jego akcje tanieją o 22 proc. do 5,2 zł. Wyprzedaży towarzyszy wysoki obrót.

Podaż jest reakcją na informację jaka napłynęła ze spółki. Poinformowała ona, że otrzymała informację ze szpitala w Lublinie o zakończeniu prac na etapie wyników analizy przejściowej badania klinicznego w ramach projektu dotyczącego potencjalnego leku na Covid. Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie wskazał, że "decyzja o zakończeniu badań została podjęta na podstawie dokonanych ustaleń z Agencją Badań Medycznych, mając na względzie optymalizację finansowania badania ze środków publicznych, wobec wyników wskazujących na brak osiągnięcia celów projektu".

Czytaj więcej

Polski lek na Covid-19 nie zadziałał w testach klinicznych

W informacji możemy też przeczytać, że wyniki analizy danych pierwszych stu pacjentów, włączonych do badania, wskazują, że dodanie wytworzonej z osocza swoistej Immunoglobuliny anty-SARS-CoV2 do standardowej terapii nie ma statystycznie istotnego wpływu na określone w protokole badania punkty końcowe. Szpital poinformował też, że uwzględniając wyniki badania preparatów o działaniu przeciwwirusowym, stosowanych u pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 należy wnioskować, że grupą, która mogłaby odnieść korzyść, są osoby w bardzo wczesnej fazie zakażenia.

"Powyższe wymagałoby potwierdzenia w odrębnym badaniu klinicznym. Decyzja dotycząca możliwości kontynuowania prac badawczych w ramach nowego badania klinicznego (zmiana parametrów protokołu badania i profilu realizatorów) nie należy do Samodzielnego Publicznego Szpitala klinicznego Nr 1 w Lublinie" - czytamy w komunikacie.

Biomed deklaruje, że jest gotów na dalszą współpracę w ramach konsorcjum, lub w innej formie jako dostawca technologii i produktu do badań klinicznych. Podkreśla, że udowodnił podczas projektu, iż posiada technologię i jest w stanie wytworzyć bezpieczny produkt z osocza ozdrowieńców.

Czytaj więcej

Inwestorzy tracą nadzieję na polski lek na Covid-19

Projekt ruszył wiosną 2020 r. Finansowany był przez Agencję Badań Medycznych. W konsorcjum uczestniczyli: Biomed-Lublin, Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii.

Wiara w odnalezienie leku na Covid wywindowała notowania Biomedu do niemal 30 zł w zeszłym roku (kapitalizacja prawie 2 mld zł), potem jednak wycena akcji zaczęła spadać. Spółka podkreśla, że ewentualna produkcja leku na Covid była dla niej szansą, ale nie jest podstawową działalnością – biznes opiera się na rozwoju produktów BCG (m.in. lek na raka pęcherza moczowego).

Biznes
Linda Yaccarino rezygnuje z funkcji prezesa X po kontrowersjach z chatbotem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań