Problematyczny boom na panele ciekłokrystaliczne

Sprzedaż tych urządzeń przekracza 100 tys. ton. Znaczna część tej puli powinna trafiać do recyklingu. Problem w tym, że nie ma tylu zużytych paneli na rynku.

Publikacja: 19.10.2021 21:00

Problematyczny boom na panele ciekłokrystaliczne

Foto: Adobe Stock

Z perspektywy urzędnika panele są takim samym sprzętem jak większość AGD, np. pralki. W efekcie – ponieważ samych paneli sprzedano w 2020 r. ok. 130 tys. ton – należałoby zebrać z rynku do przetworzenia ok. 50 tys. ton (65 proc. średniej z trzech lat). – Zapłacą za to producenci pralek, panele są w tej samej grupie. Zabraknie zatem na rynku ok. miliona starych pralek – mówi Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, organizacji producentów AGD.

To może być dopiero początek kłopotów. – Skala problemu narasta, wielu wprowadzających panele na rynek nie wiedziało, iż jest taki obowiązek jak konieczność odzyskania z rynku 65 proc. wprowadzonej masy. W efekcie nie mają umowy z organizacją odzysku, a nawet jeśli teraz chcą ją podpisać, to nikt się na to nie zdecyduje, ponieważ już jest ogromny problem – mówi Aleksander Traple, prezes firmy Biosystem. – Szacujemy, iż nieco ponad 80 proc. nowego sprzętu jest kupowane, ponieważ poprzedni się zepsuł. Pozostałe 20 proc. to zakupy np. do nowych mieszkań czy kolejny sprzęt kategorii w domu, a w zamian za to nie ma zwrotów. Część to także szara strefa: surowce są drogie, złom zdrożał prawie 100 proc. w kilka miesięcy, dlatego niektóre sprzęty zamiast do recyklingu trafiają właśnie tam. W efekcie już jest problem z odzyskiem; dyrektywy nie zmienimy, ale może warto byłoby rozważyć choć zmniejszenie lub zawieszenie kar dla tej kategorii – dodaje.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne