Reklama
Rozwiń

Problematyczny boom na panele ciekłokrystaliczne

Sprzedaż tych urządzeń przekracza 100 tys. ton. Znaczna część tej puli powinna trafiać do recyklingu. Problem w tym, że nie ma tylu zużytych paneli na rynku.

Publikacja: 19.10.2021 21:00

Problematyczny boom na panele ciekłokrystaliczne

Foto: Adobe Stock

Z perspektywy urzędnika panele są takim samym sprzętem jak większość AGD, np. pralki. W efekcie – ponieważ samych paneli sprzedano w 2020 r. ok. 130 tys. ton – należałoby zebrać z rynku do przetworzenia ok. 50 tys. ton (65 proc. średniej z trzech lat). – Zapłacą za to producenci pralek, panele są w tej samej grupie. Zabraknie zatem na rynku ok. miliona starych pralek – mówi Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, organizacji producentów AGD.

To może być dopiero początek kłopotów. – Skala problemu narasta, wielu wprowadzających panele na rynek nie wiedziało, iż jest taki obowiązek jak konieczność odzyskania z rynku 65 proc. wprowadzonej masy. W efekcie nie mają umowy z organizacją odzysku, a nawet jeśli teraz chcą ją podpisać, to nikt się na to nie zdecyduje, ponieważ już jest ogromny problem – mówi Aleksander Traple, prezes firmy Biosystem. – Szacujemy, iż nieco ponad 80 proc. nowego sprzętu jest kupowane, ponieważ poprzedni się zepsuł. Pozostałe 20 proc. to zakupy np. do nowych mieszkań czy kolejny sprzęt kategorii w domu, a w zamian za to nie ma zwrotów. Część to także szara strefa: surowce są drogie, złom zdrożał prawie 100 proc. w kilka miesięcy, dlatego niektóre sprzęty zamiast do recyklingu trafiają właśnie tam. W efekcie już jest problem z odzyskiem; dyrektywy nie zmienimy, ale może warto byłoby rozważyć choć zmniejszenie lub zawieszenie kar dla tej kategorii – dodaje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec