W poniedziałek PKN Orlen, nadzorowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, uruchomił 200 automatów paczkowych. Są one dostępne przez całą dobę pod marką „Orlen Paczka”, a klienci mają trzy dni robocze na odebranie przesyłek. To pierwsze tego typu automaty koncernu, ale sieć „Orlen Paczka” posiada już w sumie ponad 6 tysięcy punktów nadawania i odbiorów przesyłek na terenie całego kraju.

Co ciekawe, następnego dnia Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o planowanych zmianach w przepisach regulujących usługi pocztowe. Resort kierowany przez Jacka Sasina zamierza wprowadzić nowelizację ustawy, która zniesie obowiązek finansowania przez operatorów pocztowych kosztu dopłat dla Poczty Polskiej, a także uzna dostarczanie paczek z wykorzystaniem automatów za usługi kurierskie.

„Istotnym celem wprowadzanej ustawy jest przemodelowanie przepisów regulujących funkcjonowanie usług pocztowych w Polsce, tak aby usługi te stanowiły pełnowartościowy element działalności e-commerce. Dla uczestników gospodarki cyfrowej istotna jest nie tylko sama usługa sprzedaży, ale również możliwość cyfrowego zamawiania i kontrolowania procesu dostawy. Na obecnym etapie rozwoju rynku cyfrowego konkurencyjne usługi doręczeń muszą być świadczone przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii i rozwiązań” - pisze resort w wykazie prac legislacyjnych, cytowanym przez Business Insider Polska.