Granice w branży IT się zacierają

Azja, Ameryka Północna i Europa – te trzy rynki odgrywają w sektorze nowych technologii największą rolę. Producenci starają się tworzyć rozwiązania uniwersalne, a najbardziej ekspansywne są przedsiębiorstwa z Chin.

Publikacja: 02.10.2018 21:00

Granice w branży IT się zacierają

Foto: Fotolia

Globalne wydatki na rozwiązania IT wzrosną w tym roku o 6,2 proc., do 3,7 bln dolarów – prognozuje Gartner. Tak dobrych prognoz nie było od ponad dekady. Firmy właśnie wkroczyły w czwarty kwartał, który w tej branży zawsze jest okresem żniw.

Daleki Wschód w ofensywie

Segment nowych technologii intuicyjnie kojarzy nam się z Dalekim Wschodem. Nie bez powodu: w ostatnich kilkunastu latach tamtejsze firmy wypracowały sobie mocną pozycję, a dzięki niskim kosztom mogą nadal oferować atrakcyjne ceny. Ich rola w gospodarce światowej systematycznie rośnie. Przejmują konkurentów bądź wchodzą na nowe rynki, rozwijając się organicznie.

Przykładów nie brakuje. Przyczółek do ekspansji na kraje naszego regionu właśnie buduje sobie chiński koncern Alibaba. Globalne sukcesy osiągnęła japońska konsola Nintendo Switch. Gorące emocje towarzyszą też biznesowym roszadom na rynku smarftonów. W maju firma badawcza IDC podała, że Huawei i Honor osiągnął 32-proc. udział w rynku smartfonów i wyprzedził Samsunga. Kolejne miejsca przypadły firmom Apple, Xiaomi i LG. Marek Kujda, analityk z IDC, podkreślał, że Huawei wprowadził na rynek atrakcyjnie wycenione smartfony z modnymi wyświetlaczami, co przy intensywnym wsparciu marketingowym pozwoliło firmie objąć pozycję lidera.

Azja to nie tylko zagłębie producentów sprzętu IT, ale również kupujących. Według portalu Newzoo krajami z największą liczbą użytkowników smartfonów (a jednocześnie ze stosunkowo niskim poziomem nasycenia rynku) są Chiny i Indie, a dopiero za nimi Stany Zjednoczone.

Siła aplikacji

Coraz częściej mówi się o „app-driven economy", czyli gospodarce napędzanej przez aplikacje. Korzysta z nich około 3,4 mld ludzi na świecie. Według raportu App Annie do 2021 r. globalna wartość całego rynku app-economy ma osiągnąć 6,3 bln dolarów.

– Bez cienia przesady można powiedzieć, że to dzięki aplikacjom mobilnym wiele branż złapało dziś drugi oddech. Przede wszystkim mam tu na myśli branżę restauracyjną, która stała się jednym z głównych beneficjentów, działających w obszarze food-delivery. Zamawianie jedzenia z restauracji przez aplikację w smartfonie staje się u nas coraz popularniejsze – mówi Krzysztof Radoszewski, dyrektor generalny Uber Eats w Polsce. Wtóruje mu Arkadiusz Wójcik, ekspert z Samsung Electronics Polska.

– Rynek urządzeń mobilnych rozwija się bardzo dynamicznie. Czynnikiem napędzającym jego rozwój w ciągu najbliższych lat będzie technologia 5G, która zmieni zupełnie sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów, i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał internetu rzeczy – mówi. Według szacunków tylko w Polsce do 2020 r. aż 212,7 mln urządzeń będzie podłączonych do sieci. Standard 5G pozwoli urządzeniom łączyć się w sposób automatyczny, dzięki czemu zyskamy zupełnie nowe możliwości.

– Sprawdzanie zawartości lodówki na ekranie smartfona w celu uzupełnienia zapasów, zdalne uruchomienie pralki czy ustawienie optymalnej temperatury w mieszkaniu przed powrotem do domu. A wszystko to z wykorzystaniem urządzeń, które jeszcze nie tak dawno służyły nam głównie do rozmów – mówi Wójcik. Dodaje, że Samsung pracuje nad różnymi scenariuszami wykorzystania internetu rzeczy i sztucznej inteligencji. – Pierwsze urządzenia obsługujące standard 5G zobaczymy pewnie już pod koniec tego roku, natomiast w pierwszej połowie 2019 r. w ofercie operatorów dostępne będą najprawdopodobniej smartfony z 5G – zapowiada.

Technologia nie zna granic i dobrze to widać niestety również w przypadku cyberataków. Hakerzy skutecznie infekują urządzenia z różnych krajów. Nic więc dziwnego, że firmy i instytucje coraz więcej mówią o cyberbezpieczeństwie.

Według Marka Hurda, zarządzającego firmą Oracle, aż 95 proc. cyberataków przeprowadzanych jest z pełną skutecznością, dlatego że wymierzane są w bazy danych, które nie były „łatane" przez administratorów od co najmniej dziewięciu miesięcy. Ewenementem nie były także sytuacje, w których wymaganych aktualizacji nie instalowano nawet przez dwa lata. Nadzór nad bezpieczeństwem często jest więc bagatelizowany, co wynika z różnych powodów – różnego podejścia do polityki bezpieczeństwa IT czy trudności w pozyskaniu wykwalifikowanych specjalistów ds. administrowania bazami.

Duży może więcej

Największe światowe firmy z branży nowych technologii notowane są na giełdach – w szczególności w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Ich wyceny poruszają się w trendzie wzrostowym. Analitycy przestrzegają, że są już niepokojąco wysokie, ale nie osłabia to zapału inwestorów.

Tymczasem firmy prześcigają się w nowinkach i nie żałują pieniędzy na prace badawczo-rozwojowe. Przykład? Microsoft niedawno ogłosił wdrożenie drugiej fazy projektu, mającego na celu stworzenie i wdrożenie podwodnego centrum danych.

Firmy szukają innowacji, a jednocześnie starają się wypracowywać jak najlepsze wyniki. Synergie próbują znaleźć w rozmaity sposób, m.in. przez przejęcia. Przykładem może być zrealizowana już fuzja dwóch wiodących przedsiębiorstw technologicznych: Della i EMC. Fala konsolidacji przelewa się też przez polski rynek. Zaczęła się wiele lata temu, gdy zarządy Asseco i Softbanku zawarły porozumienie o fuzji. Teraz w trakcie jest połączenie Qumaka i federacji firm IT, zgrupowanych w spółce Euvic.

Globalne wydatki na rozwiązania IT wzrosną w tym roku o 6,2 proc., do 3,7 bln dolarów – prognozuje Gartner. Tak dobrych prognoz nie było od ponad dekady. Firmy właśnie wkroczyły w czwarty kwartał, który w tej branży zawsze jest okresem żniw.

Daleki Wschód w ofensywie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Polska po akcesji do UE stała się potęgą w produkcji sprzętu AGD
Biznes
Menedżerowie kluczowych spółek: bilans akcesji do UE jest korzystny
Biznes
Volkswageny w miejsce polonezów. Polacy mają jednak wciąż mało samochodów
Materiał partnera
Krystian Szczepański: Aby dojść do neutralności klimatycznej musimy rozwijać technologie
Materiał partnera
Rafał Rudziński: Transformacja to wyzwanie dla mniejszych firm
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?