Kupowane przez japoński koncern z Hiroszimy jednostki to nie standardowe uprawnienia emisyjne, z jakich korzysta np. energetyka czy hutnictwo, ale tzw. ERU - jednostki zredukowanej emisji. Powstają w wyniku przeliczenia ilości metanu, który nie trafi do atmosfery, na redukcję emisji dwutlenku węgla (metan jest gazem 21 razy bardziej emisyjnym niż CO2). To jeden z mechanizmów, zawartych w Protokole z Kioto. Umowę w tej sprawie obie firmy zawarły w 2009 r. Z końcem 2012 r. porozumienie wygasło. Następstwem zawarcia porozumienia było oddanie do użytku na początku maja 2011 r. instalacji spalania metanu w kopalni Sośnica-Makoszowy.
Jest ona połączona gazociągiem z powierzchniową stacją odmetanowania. Instalacje spalania metanu oraz zasilany tym gazem agregat prądotwórczy umożliwiają uzyskanie rocznie ok. 165 tys. jednostek ERU o wartości rynkowej ok. 5,5 mln zł. Przedstawiciele Kompanii podkreślają, że budowa powierzchniowej stacji odmetanowania, oddanie do eksploatacji agregatu prądotwórczego oraz instalacji spalania metanu umożliwiło zagospodarowanie całości ujmowanego gazu. Przyniosło to poprawę bezpieczeństwa pracy, korzyści dla środowiska oraz zyski ze sprzedaży jednostek ERU.
- Instalacja będzie działać nadal, a otrzymywane ciepło zostanie wykorzystane w kopalnianej ciepłowni oraz w procesie chłodzenia w kopalnianej centralnej klimatyzacji - powiedział rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej. W Polsce zrealizowano dotychczas kilka projektów opartych na wspólnym wdrożeniu. Partnerami polskich instytucji byli m.in. inwestorzy z Holandii, Danii, Kanady oraz związany z Bankiem Światowym Prototypowy Fundusz Węglowy. Metan to gaz towarzyszący złożom węgla. Co roku w polskich kopalniach wydziela się ok. 850 mln m sześc. tego gazu. Efektywnośc odmetanowania, czyli ilość gazu, która trafia do stacji odmetanowania wynosi średnio ok. 30 proc. Ale i tak tylko część wychwyconego gazu jest spalana w specjalnych silnikach i wykorzystywana do produkcji energii czy ciepła. Pozostały metan odprowadzany jest do atmosfery, potęgując efekt cieplarniany. Liderem wykorzystania metanu jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Z pokładów metanowych pochodzi 80 proc. polskiego węgla kamiennego.